Türkiye'de ekmek sanayi ve ekmek tüketim eğilimleri: Edirne ili merkez ilçe örneği
Bread industry and consumption trends in Turkey: central district sample in Edirne
  1. Tez No: 355438
  2. Yazar: SENEM YURDATAPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ekmek tüm dünyada insanların en temel besin kaynağıdır. Besleyici ve doyurucu olması, ucuz olması ve kolay temin edilebilmesi gibi etkenler, ekmeğin özellikle gelişmekte olan ülkelerde karbonhidrat ve protein kaynağı olarak insan beslenmesinde çok önemli bir yere sahip olmasına neden olmuştur. Son yıllarda tüketicilerin sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmesi, ekmek sanayinde de çeşitliliğin hızlı bir büyüme trendine girmesine yol açmıştır. Günümüzde tüketiciler besin değeri düşük ekmek çeşitleri yerine doğal ve katkısız, besin değeri yüksek ürünleri tüketmeye özen göstermektedir. Ekmek sektöründe her geçen gün artan çeşitlilik ve ürün talebi doğrultusunda Türkiye'de ekmek sektörü alışılagelmiş tercihlerin dışındaki çeşitlerin üretimine yönelmiştir. Bu araştırma, Türkiye'de ekmek sanayinin genel durumunu ortaya koymak ve Edirne Merkez İlçe örneği ele alınarak ekmek tüketim eğilimlerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için Edirne ili kentsel alanda yaşayan 170 tüketici ile yüz yüze anket çalışması yapılarak orjinal veriler elde edilmiştir. Edirne ilindeki hane halklarının ekmek tüketim davranışlarının yanı sıra, ailelerin sosyo-ekonomik özellikleri de incelenmiştir. Araştırma alanındaki tüketicilerin %42,0'sinin hane başına günde ortalama 1 ekmek, %38,0'inin 2 ekmek ve %11,1'inin 5 ekmek tükettiği belirlenmiştir. Edirne İli merkez ilçede tüketilen günlük ekmek miktarı hane başına 2,6 adet, kişi başına 0,7 adet ve 175 gram civarındadır. Sosyal sınıflar itibariyle incelendiğinde ise ekmek tüketimi en yüksek gelir grubunda hane başına 1,6 adet ve kişi başına 0,5 adet en düşük gelir grubunda ise; hane başına 3,7 adet ve kişi başına 0,9 adet ekmek olarak belirlenmiştir. Tüketiciler genellikle birden fazla ekmek çeşitlerini tercih etmektedirler. Beyaz ekmek %40,8 oranıyla birinci sırada tercih edilirken, tam buğday ekmeğini tercih edenler %17,5 ile ikinci sırada yer almaktadır. Tüketicilerin gelirleri ve eğitim düzeyleri arttıkça tüketilen günlük ekmek miktarında da azalma belirlenmiştir. Tüketicilerden en fazla ekmek tüketen yaş grubu günlük 2,2 ekmek/hane ile 36-45 yaş grubudur. Ekmek tüketim eğilimlerinin yanı sıra tüketicilerin ekmek tüketimi ile ilgili yargıları da değerlendirilmiştir. Tüketicilerden,“Ekmek tüketmek kilo”yapar yargısına 160 tüketici“katılıyorum”cevabı vermiştir. Bununla beraber ankette genel yargı olarak; ekmek tüketmemenin sağlıksız olduğu, kahvaltıda ekmek yemenin gerekli olduğu, tam buğday ekmeğinin sağlıklı olduğu ve beyaz ekmeğin sağlıksız olmadığı konusunda da ortak bir yargı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bread is the main food source of people all over the world. Bread has become a very important issue in human nutrition as a source of carbohydrate and protein especially in developing countries because it is nutritious, hearty and also can be provided easily. In recent years, consumers have become conscious about healty eating therefore, diversity in the bread industry has increased and entered a rapid growth trend. Today, consumers take care to consume products with high nutritional value and natural and pure foods instead of bread types having low nutritional value. The bread industry has been directed to the production of different varieties in line with a growing demand for products and increasing diversity everyday in bread industry. It is determined that 42,0 percent of consumers in research field consume 1 bread, 38,0 percent of them consume 2 bread and 11,1 percent of them consume 5 bread per household on average in a day. In the central district of Edirne, the amount of bread consumed daily is 2,6 pieces per household, 0,7 pieces per person and 175 gram. When analyzed in terms of social classes, it is determined that bread consumption is 1,6 per household, 0,5 per person in the highest income group and 3,7 per household, 0,9 bread per person in the lowest income group. Consumers often prefer more than one type of bread. White bread is the most preferred bread with the percentage of 40,8 while the whole grained bread is in the second place with the percentage of 17,5. It is determined that there has been a reduction in daily amont of bread consumed depending on the increase in consumers' income and their educaiton levels. The age group consuming more bread is 36-45 age group with the rate of 2,2 bread/household. In addition to consumers' bread consumpiton trends, their judgments concerning bread consumpiton have also been evaluated. 160 consumers have responded by saying“I agree”about the judgment of“Consuming bread causes to be fatter.”Besides, in jurisdiction of the survey, there is a common vision of“Consuming bread is unhealty”,“It is necessary to eat bread for breakfast”,“Whole wheat bread is healty”and“White bread is not unhealty”.