3B kent modellerinin hızlı, yüksek kaliteli, düşük veri boyutlu olarak üretimi ve internet tabanlı 3B kampüs bilgi sistemi ile entegrasyonu
Generation of fast, high quality, low dimensional models and integraton with internet-based 3D campus information system
  1. Tez No: 355466
  2. Yazar: İDRİS KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL RAKIP KARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, doku kaplama yöntemleri ve 3B modelleme teknikleri kullanılarak kent modellerinin hızlı, yüksek kaliteli, düşük veri boyutlu olarak üretimi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu kent modelleri semantik verilerle ilişkilendirilerek sayısal arazi modeli ile bütünleştirilmiş ve geliştirilen web tabanlı uygulamaların ardından etkin bir 3B Kampüs Bilgi Sistemi uygulaması ortaya konmuştur. Geleneksel doku kaplama yöntemlerinden; yüksek dosya boyutu, gereksiz görüntüler içermesi, perspektif eksikliği, görüntü deformasyonu gibi sebepler yüzünden yeterince verim alınamazken, çalışmada kullanılan Dynamic Pulse Fonksiyonu, mobil cihazlarda dahi sorunsuzca kullanılabilecek kadar hafif, kaliteli ve sorunsuz cephe görüntülerinin elde edilmesini ve doku kaplama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamıştır. CityServer3D, CityGML, SketchUp, PHP, CAD, Google Earth gibi veri türü ve teknolojilerin birlikte kullanımıyla geliştirilen Web Tabanlı 3B Kampüs Bilgi Sistemi uygulamasıyla, klasik coğrafi bilgi sistemi uygulamalarının ötesine geçilmiş, 3B sorgu ve analizlerin etkin ve verimli bir şekilde yapılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is carried out generating fast, high quality, low dimensional 3D city models by using texturing methods and 3D modeling techniques. These city models are integrated with digital terrain model by correlating with semantic information and after the developing of web-based applications, effective 3D Campus Information System application has been implemented. Traditional texturing methods do not yield enough because of high data size, disturbing objects, perspective deficiency, image distortion etc. such reasons, so using Dynamic Pulse Function which is light enough to be used on mobile devices without any problem, light, qualified and seamless façade images obtained and carried out texturing processes. Through the developed Internet-Based 3D Campus Information System application using of CityServer3D, CityGML, SketchUp, PHP, CAD, Google Earth data type and technologies together, it has been gone beyond classical geographic information system applications and performing 3D query and analyzes effectively and efficiently have been demonstrated.