The Prediction of specific explosive consimption and number of holes for tunnel blasting by field experiments
Tünel patlamaları için birim patlayıcı madde tüketimi ve gerekli delik sayısının arazi deneyleriyle kestirimi
  1. Tez No: 35659
  2. Yazar: EMİN BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. AYDIN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
öz TÜNEL PATLATMALARI İÇİN BÎRİM PATLAYICI MADDE TÜKETİMİ VE GEREKLİ DELİK SAYISININ ARAZİ DENEYLERİYLE KESTİ Rl Mî Bl I en, Emi n Yüksek Lisans Tezi, Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneti ci si : Doç. Dr. Aydı n Bi 1 gl n Haziran, 1994, 102 sayfa Tünel planlamasında İki anahtar konu patlatma tasarımı ve tahkimat tasarımıdır. Tahkimat tasarımı tahkimat basınçları ile tahkimat türünün saptanmasını gerektirirken, patlatma tasarımı birim patlayıcı miktarı ile gerekli delik sayısının tahminine ihtiyaç duyar. Diyarbakır Dicle Barajı İle Kızılcahamam Akyar Barajı inşaat alanlarında üç aşamada bir dizi arazi çalışmaları g erçekleştirilmiştir. İlk aşamada kaya kütleler indeki eklemler sayısal olarak tanımlanmış, ikincisinde kaya kütleleri Norveç Geoteknik Enstitüsünün Q-sistemine göre sınıflanmış ve son aşamada optimum birim patlayıcı miktarı ile optimum delik sayılarınınkesti ri mi için V-tipi tünel patlatmaları en uygun hale getirilmiştir. Deneysel çalışmalardan sonra, kaya kütle kalitesi ve tünel kesit alanı cinsinden değişik lögaritmik ilişkiler saptanmıştır. Farklı ilişkileri birleştirerek gerekli birim patlayıcı miktarı ve delik sayılarının tahmini için formüller türetilmiştir. Türetilen formüllerin geçerliliği, Asma madeninde yapılmış başka bir deneysel çalışmanın sonuçlarıyla karşılaştırılarak kanıtlanmıştır. Bu kanı ti ama, birim patlayıcı miktarı ve gerekli delik sayısı tahmininin % 90 hassasiyetle yapılabileceğini göstermiştir. Son olarak çıkarılan sonuçlar ve daha ileri araştırmalar için öneriler verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tünel patlatma tasarımı, kaya kütlesi,Q-si s temi, birim patlayıcı miktarı, delik sayısı, tahmin formülleri Bilim Kodu : 607.01.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PREDICTION OF SPECIFIC EXPLOSIVE CONSUMPTION AND NUMBER OF HOLES FOR TUNNEL BLASTING BY FIELD EXPERIMENTS Bilen, Emin M.S. in Mining Engineering Supervisor: Assoc. Pro-F. Dr. Aydı n Bilgin June, 1994, 102 pages Two key items in planning a tunnelling job are the design o-F blast and the design of supports. Blast design requires the estimation o-F speci-Fic charge and the number o-F holes, whereas the design o-F supports needs the prediction o-F support pressures and the determination o-F support types. A series o-F -Field studies were per-formed at Diyarbakır Dicle and Ki zı lcahamam Akyar Dam construction sites in three steps. The -First step is quantitative description o-F discontinuities in rock masses, the next is the rock mass classification the using Q. system o-F Norwegian Geotechnical Institute, and -Final step is to 111optimize V-cut blasts -For the determination o-F optimum speci-Fic charge and optimum number o-F holes. After -Field studies, di-F-Ferent logarithmic relationships were determined in terms o-F rock mass quality