Coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak gerçekleştirilecek olan bilgisayar destekli bir modelle elektrik enerji nakil hatlarının güzergâh optimizasyonu
Optimisation of electrical energy transmission lines with a computer-aided model that will be realized by using geographic information systems
  1. Tez No: 357042
  2. Yazar: HASAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, enerji nakil hattı güzergâhının belirlenmesi ve projesinin çizilmesi çalışmalarında, güzergâhın en uygun olarak seçilmesi, seçilen bu güzergâhın iki boyutlu olarak bilgisayar ortamında çizdirilmesi ve bu enerji nakil hattı güzergâhı ve projesinin üç boyutlu arazı modeli üzerinde gösterimi amaçlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle enerji nakil hattının güzergâh seçimini etkileyen kriterler tespit edilmiştir. Belirlenen kriterlere göre Analitik Hiyerarşi ve Bulanık Analitik Hiyerarşi yöntemleri yardımıyla kriterlerin birbirlerine göre ağırlıklandırılmasının yapılması sağlanmıştır. Birbirlerine göre ağırlık yüzdeleri bulunan bu kriterlere göre örnek çalışma alanına ait topografya verileri temin edilmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımı ArcGIS yardımıyla veriler işlenerek ağırlıklandırılmış toplam maliyet haritası oluşturulmuştur. Ağırlıklandırılmış toplam maliyet haritası üzerinde genetik algoritma, yapay arı kolonisi algoritması ve ArcGIS yazılımının rota bulma algoritması kullanılarak örnek güzergâhların belirlenmesi sağlanmış ve bu algoritmaların performansları ve doğrulukları karşılaştırılmıştır. Kullanıcılar tarafından bu işlemlerin yapılabilmesi için bir ara yüz oluşturulmuştur. Ayrıca bu ara yüz ArcMap programı ile birlikte kullanılacağı için ArcMap programına bir araç kutusu olarak eklenerek program fonksiyonlarının kullanılabilmesi sağlanmıştır. Belirlenen güzergâhın koordinat bilgilerini kullanarak enerji nakil hattının iki boyutlu profilinin çizilmesi ve enerji nakil hattı projesi ile ilgili bütün işlemlerin yapılabileceği ve proje ile ilgili direk, travers, iletken vb. bilgilerin dışarı aktarılabileceği bir program geliştirilmiştir. Geliştirilen program yardımıyla projesi çizilen enerji nakil hattının, üç boyutlu arazi ortamında gösterimi yapılarak çizimin doğruluğu kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimum selection of the electrical transmission line's route, two-dimensional plotting of the route in the computing environment and representation on three-dimensional terrain model of the route are intended at the studies of the route determination of electrical transmission lines and drawing of the project. For this purpose, primarily the criteria that affect the electrical transmission lines routing are determined. Weighting of these criteria is made relative to each other by the Analytic hierarch process and the Fuzzy analytic hierarch process. The map data of the sample study area is obtained according to these weightings. With the help of ArcGIS, the Geographical Information System software, the total weighted cost surface map is generated by processing of the geographical data. Determination of sample routes are provided by using Genetic algorithm, Artificial bee colony algorithm and the path finding algorithm of the ArcGIS on the total weighted cost surface map and the performance and the accuracy of these algorithms are compared. An interface is developed for making these processes by the users. A program is developed for the two-dimensional plotting by using the geographical coordinates of the determined route, making all the process for electrical transmission line projects and exporting the pole, traverse and insulator information of the project. Representation on three-dimensional terrain model of the route plotted by the developed computer program is made and the accuracy of the project is controlled.