Konya ilinde entansif koşullarda yetiştirilen saanen keçilerinin adaptasyonu ve bazı verim özellikleri
Adaptation and some production characteristics of saanen goats raised under intensive conditions in Konya province
  1. Tez No: 357053
  2. Yazar: VAHDETTİN SARIYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, Konya ilinde özel bir işletmede entansif koşullarda yetiştirilen Saanen keçilerde adaptasyon ve bazı verim özellikleri üzerine kimi çevre faktörlerinin etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Fizyolojik adaptasyon özellikleri olarak rektal sıcaklık, nabız sayısı ve solunum sayısı değerlendirilmiştir. Döl verimi özelliklerinden gebelik oranı, ikizlik oranı ve doğuran keçi başına düşen oğlak sayıları ele alınmıştır. Oğlaklarda büyüme ve gelişme parametreleri incelenmiştir. Süt verimi özelliklerinden laktasyon süt verimi, laktasyon süresi, günlük ortalama süt verimi ve günlük maksimum süt verimi ile bunlara ilişkin tekrarlanma derecelerinin tahmini yapılmıştır. Rektal sıcaklık değerleri yaşa göre sabah, öğle ve akşam ortalamaları bir yaşlı hayvanlarda sırasıyla 38.23 ± 0.50, 38.45 ± 0.46, 38.46 ± 0.46; iki yaşlı hayvanlarda 38.39 ± 0.46, 38.53 ± 0.40, 38.66 ± 1.79; üç yaşlı hayvanlarda 38.36 ± 0.44, 38.48 ± 0.45, 38.55 ± 0.48 oC olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the effects of several environmental factors on adaptation and some yield parameters of Saanen goats reared under intensive conditions at a private farm in Konya province. Rectal temperature, pulse rate and respiratory rate were determined as physiological adaptation characteristics. Gestation rate, twins rate and litter size were evaluated as reproductive traits. Growth and development parameters of the kids were investigated. Lactation milk yield, lactation period, average daily milk yield and maximum daily milk yield were investigated as milk yield parameters and the repeatability was estimated for lactation milk yield. Morning, noon and evening averages of rectal temperature values by age were found as 38.23 ± 0.503, 38.45 ± 0.465, 38.46 ± 0.462 oC in one-year-old animals; 38.39 ± 0.466, 38.53 ± 0.409, 38.66 ± 1.796 oC in two-year-old animals; 38.36 ± 0.449, 38.48 ± 0.455, 38.55 ± 0.482 oC in three-years-old animals respectively.