Boşanmış ve boşanmamış aileye sahip ergenlerin yalnızlık, yaşam doyumu, sosyal destek ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining loneliness, life satisfaction, social support, and some variables of adolescents with divorced parents and non-divorced parents
  1. Tez No: 357111
  2. Yazar: SEVAL ULVİYE AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN KAPIKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı, boşanmış ve boşanmamış aileye sahip ergenlerde yalnızlık, yaşam doyumu, sosyal destek düzeyleri ve bazı değişkenlerin anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma grubu 2011-2012 eğitim öğretim yılında Isparta il merkezindeki 12 resmi liseye devam eden 400 lise öğrencinden oluşmaktadır. Araştırma grubundaki öğrencilerin 203?ü (%50.8) boşanmamış, 197?si (%49.2) boşanmış aileye sahiptir ve 245?i (%61.2) kız, 155?i (%38.8) erkektir. Araştırma kapsamında ?UCLA Yalnızlık Ölçeği?, ?Yaşam Doyumu Ölçeği?, ?Algılanan Sosyal Destek Ölçeği? ve ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Analizler SPSS 16.0 paket programı aracılığıyla .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çok yönlü varyans analizi (MANOVA) yapılmıştır. Varyansların homojenliği Levene Testi ile belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; boşanmış aileye sahip ergenlerin boşanmamış aileye sahip ergenlere göre yalnızlık düzeyleri daha yüksek, yaşam doyumu ve sosyal destek düzeyleri ise daha düşüktür. Anne baba evlilik durumuna göre aile desteği anlamlı şekilde farklılaşırken, arkadaş ve öğretmen desteği anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır. Ergenlerin yalnızlık, yaşam doyumu ve sosyal destek düzeyleri üzerinde anne baba evlilik durumu ve demografi değişkenlerin ortak etkisi anlamlı düzeyde bir fark yaratmamıştır. Boşanmış aileye sahip ergenlerde boşanmanın üzerinden geçen süreye göre yalnızlık, yaşam doyumu ve sosyal destek düzeyleri anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine loneliness, life satisfaction, social support levels and some variables vary in a significant of adolescence whose parents are divorced and non-divorced. Research group were consist of 12 high schools? students who were attending 2011-2012 academic year in the center of Isparta. In this study group 203 students (50.8%) have divorced parents, 197 (49.2%) have non-divorced parents, and 245 (61.2%) were female and 155 (38.8%) were male. In this study“UCLA Loneliness Scale”,“Life Satisfaction Scale”,“Perceived Social Support Scale”and“Personal Information Form”were used. Data analysis were conducted with SPSS 16.0 statistical package program in .05 significance level. For data analysis, analysis of variance (ANOVA) and multivariate analysis of variance (MANOVA) were performed. Levene's test for the homogeneity of variances has also been used. According to the results; Loneliness level of adolescents with divorced parents higher than adolescents with non-divorced parents, however life satisfaction and social support levels are lower. Family support differed significantly according to marital status of parents, friends and teacher support not significantly differed. Marital status of the parents and demographic variables? common effect not create a significant difference on the levels of loneliness, life satisfaction and social support of adolescents. Loneliness, life satisfaction and social support levels of adolescents with divorced parents not significantly difference according to divorce time.