Easyport ile gerçek zamanlı proses kontrol eğitim ve uygulama ara yüzü tasarımı
Design of an interface for real time process control training and application with easyport
- Tez No: 357153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAPTAN, YRD. DOÇ. DR. ERKAN KAPLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Endüstriyel ürünlerin büyük bir bölümü değişik prosesler (kimyasal, ısıl ve mekaniksel) kullanılarak üretilmektedir. Bu proseslerin çok hassas kontrol sistemlerine ihtiyaçları vardır. Oldukça karmaşık olan bu proseslerin, kontrol altında tutulması gereken çok sayıda parametresi bulunur. Aynı zamanda sistemin gerçek zamanlı olarak gözlemlenmesi gerekmektedir. Endüstriyel proses kontrol sistemleri çok çeşitli türde ve sayıda algılayıcılar, eyleyiciler, akışkan kontrol elemanları, elektriksel kumanda unsurları, gözlem ekranları, veri toplama ve değerlendirme sistemleri içermektedir. Bu sistemler yerinden ve uzaktan kumanda etmeye uygun olarak tasarlanırlar. Proses kontrol sistemleri hakkındaki eğitimlerin okul zamanında etkin bir şekilde verilebilmesi için günümüz teknolojisine uygun ekipmanların kullanılması gerekliliği açıktır. Yapılacak çalışmada bu bileşenleri içeren gerçek bir eğitim seti kullanılmıştır. Eğitim seti ile kullanıcı arasında yer alacak, kolaylıkla kullanılabilen bir ara yüz geliştirilmiştir. Geliştirilen ara yüzün birçok kontrol yazılımı tarafından desteklenmesi de önemli bir unsurdur. Böyle bir haberleşme altyapısına sahip olacak şekilde geliştirilen ara yüz daha esnek yapıdadır. Endüstriyel proses alanında daha verimli olabilmek için çeşitli ileri kontrol yöntemleri kullanılmaktadır. Bu kontrol yöntemleri çalışma sonunda elde edilecek eğitim seti üzerinde denenebilmektedir. Bu tez kapsamında amaçlanan, üniversite seviyesinde eğitim gören öğrencilere proses kontrolü ile ilgili gerçek uygulamalar yapabilecekleri bir laboratuvar ortamı kurmaktır.
Özet (Çeviri)
The majority of the industrial products are produced by different production methods such as chemical, heat and mechanical. These complex production methods need highly accurate control systems. Moreover, these complicated processes have many parameters that need to be under control. At the same time these systems have to be observed real time. The industrial process control systems involve sensors, fluid control devices, electrical control parts, observation screens and data acquisition systems. These systems are designed for remote and local control. In order to offer trainings about Process Control Systems effectively in regular school time, the necessity of the use of current state-of-art equipment is obvious. In this study a real training set that includes all aformentioned components was used. An easy to use user interface positioned between the training set and the user has been developed. It is also an important issue for the developed interface to be supported from many different control software. The interface which has been developed to have such a communication infrastructure is flexible. Lots of advanced control methods are being used to be more effective in industrial process field. These control methods can be utilized on the finalized training set. The aim in the scope of this study is to set up a laboratory where university students can conduct real process control exercises.