Parklarda erişilebilirliğin engelliler açısından irdelenmesi : İstanbul – Göztepe 60.yıl parkı örneği
The study on accesibility of disabled people at parks: The case of Istanbul- Göztepe 60th anniversary park
  1. Tez No: 357269
  2. Yazar: BEYZA BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK HAKAN ALTINÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın amacı Göztepe 60. Yıl Parkı örneğinde tüm insanlara hizmet vermek amacıyla yapılan parkın engelli bireyler tarafından erişilebilirliğini incelemektir. Çalışmanın literatür bölümünde engelli kavramı anlatılarak engellilerle ilgili yasal düzenlemelerden bahsedilmiştir. Sonrasında engelli bireylerin parkta karşılaştıkları sorunlar ile dünyamızdan ve ülkemizden erişilebilirliği olan park örnekleri gösterilmiştir. Bir sonraki bölümde ise araştırma alanı tanıtılarak bulgular kısmında araştırma alanı için hazırlanan gözlem ve değerlendirme formu ve analiz paftasıyla parkta yapılan tasarımların, kent mobilyalarının ve fonksiyon alanlarının tasarım ilkelerine ve standartlarına uygunluğu araştırılmıştır. Bu doğrultu da çalışma kapsamındaki engelli profilleri fiziksel engelliler (yürüme engelliler, tekerlekli sandalyeye bağımlı engelliler, kolları ve elleri engelli olanlar), görme engelliler, işitme engelliler, zihinsel engelliler, konuşma engelliler, diğer engelliler olarak belirlenip, yaşlılar da kullanıcı profiline dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilerle parkın engelli bireyler tarafından erişilebilirliği ve parkta karşılaştıkları sorunlar ortaya çıkarılarak problemlere yönelik çözüm önerileri örneklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study , the case of Göztepe 60 Anniversary Park, for the purpose of serving all the people in the park is to examine the accessibility the disabled people. In the literature section of the study the concept of disability is explained and related legislation with disabilities are mentioned. After explaining the problems faced by individuals with disabilities in the park, the park, accessibility of our country and our world examples are shown. In the next chapter the research area is introduced , in the findings section observation and assessment form prepared for the research area and analysis layout in the park with the design, urban furniture and function space, the design principles and standards compliance has been investigated. In this perspective under the disability profiles with physical disabilities (mobility-impaired, wheelchair-dependent disabled persons, arms and hands disabled people), visually impaired, hearing impaired, mentally disordered, speech impaired, disabilities specified as others and the elderly user profile is included. Research results with the data obtained in the park's accessibility by individuals with disabilities and problems encountered in the park revealed and solutions to problems are presented with examples.