Polimerik hidrojel ve mikrojellerin ilaç salım uygulamalarında kullanımı
Usage of polymeric hydrogels and microgels in drug release applications
  1. Tez No: 357281
  2. Yazar: BENGİ ÖZKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE GÜÇLÜ, DOÇ. DR. IŞIL ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzde, ilaç salım sistemlerinde, biyouyumlu, suda çözünmeyen ve toksik olmayan hidrojel ve mikrojeller polimerik taşıyıcı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, polimerik ilaç taşıyıcı olarak kullanılabilecek hidrojel ve mikrojellerlerin sentezi için sıcaklığa duyarlı ve biyouyumlu, N-vinilkaprolaktam monomeri ile birlikte hidroksietil akrilat, itakonik asit, itakonik asidin sodyum tuzu ve metakrilik asidin sodyum tuzu monomerleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, bu monomerler kullanılarak üç farklı grup jel (N-vinil kaprolaktam-hidroksietil akrilat-itakonik asit hidrojelleri, N-vinil kaprolaktam-metakrilik asit sodyum tuzu hidrojelleri ve N-vinil kaprolaktam-itakonik asit sodyum tuzu-metakrilik asit sodium tuzu mikrojelleri) sentezlenmiştir. Hidrojel ve mikrojellerin karakterizasyonu için FTIR ve SEM teknikleri kullanılmıştır. Hidrojel gruplarına ait çalışmalarda, öncelikle, şişme ve büzülme davranışları, pH'a ve sıcaklığa bağlı olarak incelenmiştir. Ayrıca tüm hidrojellerin ilaç yükleme ve salım çalışmaları farklı pH değerlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalarda model ilaç olarak Rodamin B kullanılmıştır. Mikrojel gubuna ait çalışmalarda ise, öncelikle mikrojellerin zeta potansiyelleri, partikül boyutları ve bulutlanma noktaları tayin edilmiştir. Bunun yanı sıra tüm mikrojellerin ilaç yükleme ve salım çalışmaları hem“model ilaç (Rodamin B)”ve hem de“tansiyon düzenleyici ilaç (Nadolol)”ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, tez kapsamında sentezlenen tüm hidrojel ve mikrojellerin ilaç taşıyıcı polimer olarak kullanımlarının mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, hydrogels and microgels, which have some properties such as biocompatible, non-soluble in water and nontoxic, are often used as polymeric carriers for drug release systems. In this thesis, thermosensitive and biocompatible N-vinyl caprolactam monomer with hydroxyethyl acrylate, itaconic acid, itaconic acid sodium salt, methacrylic acid sodium salt monomers are used at various molar ratios for synthesis of polymeric drug carrier systems based on hydrogels and microgels. Three different group gels (N-vinyl caprolactam-hydroxyethyl acrylate-itaconic acid hydrogels, N-vinyl caprolactam-methacrylic acid sodium salt hydrogels and N-vinyl caprolactam- itaconic acid sodium salt-methacrylic acid sodium salt microgels) were synthesized using these monomers in this study. Characterizations of hydrogels and microgels were carried out with FTIR and SEM techniques. In hydrogel studies, first, swelling and deswelling behaviors of hydrogels were investigated depending on temperature and pH. In addition, drug loading and release studies were realized at different pH values. In these studies Rhodamine B were used as model drug. In microgel studies, first, zeta potentials, particle dimensions, cloudy points of microgels were determined. Besides, drug loading and release studies of microgels were realized with both“model drug (Rhodamine)”and“blood pressure regulatory drug (Nadolol)”. As a result, it is observed that, all hydrogels and microgels which have been synthesized in this study can be used as polymeric carriers for drug release systems.