Finansal istikrarsızlık sorunu ve finansal istikrarsızlık sorununun mali politikalar çerçevesinde değerlendirilmesi ve Türkiye örneği
The problem of financial instability and the evaluation of the financial instability problem in the context of fiscal policies and the example of Turkey
  1. Tez No: 357780
  2. Yazar: RIDVAN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NİYAZİ ÖZKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüz ekonomik şartlarında finansal istikrar olgusu çok önem kazanmıştır. Para hareketleri globalleşme ile tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Ülke ekonomilerinin sermaye hareketlerinden etkilenmemesi için finansal sistemlerin dayanıklı ve krizlere karşı hazırlıklı olması önem kazanmaktadır. Finansal sistemin başarısızlığa uğraması finansal istikrarsızlığı ön plana çıkaracaktır. Ülkelerin çoğunda finansal istikrarın sağlanması görevimerkez bankaları tarafından yerine getirilmektedir. Merkez bankası para politikası ile finansal araçları kullanarak ya finansal istikrarları sağlama ya da oluşan istikrar ortamının sürdürülmesini sağlar. Bu çalışmadafinansal istikrardapara para politikalarının etkisibu çalışmada detaylarıyla çalışılmıştır. Bir diğer politika olan maliye politikası da finansal istikrar üzerinde önem arz etmektedir. Özellikle bütçe açıkları finansal istikrarın sağlanmasıiçin önemlidir. Bütçe açıklarının kapatılması için seçilen yollarda önemlidir. Uluslararası finansal kuruluşlardan ödünç para almak ekonominin aleyhinedir. Çünkü borçların geri ödenirken bazı sorunlarla karşılaşılacaktır. Bu nedenle hükümetin bu açığını kendi kaynaklarıyla kapatılması önemlidir. Bunu gerçekleştirmenin en ideal metodu vergileri arttırmaktır. Finansal istikrar süreci her ülkelerin hepsinde olduğu gibi ülkemiz ekonomisinde deönemli bir rol oynar. Özellikle Güçlü Ekonomiye Geçiş Programından sonra finansal istikrarın sağlanması için önlemler alınmıştır. Merkez bankasının yetkileri genişletilmiştir. Özellikle kısa vadeli faiz oranları en önemli para politikası aracı haline gelmiştir. Ek olarak 1980 ve 1994 yıllarında finansal istikrarı sağlamak için bazı tedbirler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The event of the financial stability has become very important under the current economical conditions .Because , the capital movements in the international financial markets have affected the whole world by the globalization . It is important fort he country economies that their financial systems have to be durable and ready against the crisis in order not to be affected by the capital movements. The failure of the financial system will highlight the financial instability. The task of ensuring the financial stability is being performed by the central banks in most of the countries. The central bank ensures the financial stability or ensures the continuation of the lasting financial stability, by its monetary policy, by using the financial instruments. The effects of monetary policy on the financial stability have been studied in this study in details within the context ofthis study. Another policy, the fiscal policy is important for the financial stability. Especially , the budget deficits are important for ensuring the financial stability. The methods chosen for recovering the budget deficits are also important. The borrowing money from the international financial institutions will also be against the economy. Because, some difficulties will be met while refunding the debits. Therefore, it is important for the government to recover this deficit by its own resources. The most ideal method for realizing this is to increase the taxes. The process of the financial stability plays an important role in our country's economy as in the other countries all . Some precautions have been taken for ensuring the financial stability , especially after the 'Program for Switching to Powerful Economy'. The privileges of the central bank have been extended. Especially, the short-term interest rates have been the most important instruments of the monetary policy. Additionally , some precautions have been taken in the years 1980 and 1994 for ensuring the financial stability.