Astımda hastalığın kontrolü ile emosyenel durum ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
Relationship between control of disease, emotional status and quality of life in asthma
- Tez No: 357861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DANE EDİGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Astım kronik bir hastalıktır ve hastaların astım kontrolüne göre yaşam kaliteleri değişir. Emosyonel durum astım kontrolü kötü olan hastalarda bozulmakta veya emosyonel durumda bozulma astım atağına neden olmaktadır. Çalışmamızda astım kontrolü, astıma bağlı yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon semptomları arasındaki ilişki araştırılmıştır. GINA kriterlerine göre astım tamlı 174 hasta çalışmaya alındı. Her hastaya astım kontrolünü değerlendirmek için AKT (astım kontrol testi), astıma bağlı yaşam kalitesini değerlendirilmesi için AQLQ (Juniper'in astıma spesifik yaşam kalitesi), anksiyete ve depresyon semptomlarını değerlendirmek için HAD (hastane anksiyete ve depresyon ölçeği) uygulandı ve tüm hastalara spirometri yapıldı. Anket ortalamaları AKT 18.3 ± 5.1, AQLQ toplam 4.3 ± 1.2, anksiyete skoru 8.0 ± 4.4, depresyon skoru 7.0 ± 4.4 bulundu.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic disease and according to asthma control trie quality of life of patients is changed. Emotional status is corrupted in patients with poorly controlled asthma or emotional corruption is causing asthma attacks. We investigate relationship between asthma control, anxiety and depression symptoms, quality of life in asthmatic patients. One hundred and seventy four patients according to GINA criteria who diagnosed asthma were included the study. Each patient was applied ACT (asthma control test) assess to asthma control, AQLQ (Junipers' asthma specific quality of life questionary) evaluate to quality of life, HADs (hospital anxiety and depression scale) assess to anxiety and depression symptoms. Spirometry was done all patients. Average of ACT, AQLQ total, HAD anxiety and HAD depression scores were 18.3 ± 5.1, 4.3 ± 1.2, 8.0 ± 4.4, 7.0 ± 4.4 respectively. According to ACT well (ACT>20) and poorly (ACT