Mikrokolon afinite kromatografisi ile miyokard enfarktüs'ü geçirmiş hastalarda HDL-altgrupların incelenmesi
- Tez No: 357990
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TAGA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Oldukça heterojen bir grup olan yüksek dansiteli lipoproteinler (HDL), heparin sepharose afinite kromatografisi yöntemiyle apolipoprotein-E içeren HDL ve apolipoprotein-E içermeyen HDL şeklinde ikiye . ayrılabilmektedir. Çalışmalarımızda orijinal heparin sepharose yöntemini mikrokolonlara adapte ettik. Mikrokolon elüatları protein, kolesterol dağılımları, apoprotein A-I ve apoprotein E içerikleri yönünden incelendi ve orijinal yöntemi aynen simüle ettiği tesbit edildi. Apo E kolesterol metabolizmasının en önemli bir ögesidir. Kolesterolün hücre içine alınmasında ve 'Ters Kolesterol Taşınımı'n daki rolü dolayısı ile Apo E'li HDUraksiyonunun total HDL 'ye kıyasla atheroskleroz dolayısı i1ede MI geçirme olasılığı açısından daha spesifik bir parametre olabileceği düşüncesinden ile yola çıkarak MI geçirdikten sonra yaklaşık 3 gün içinde kanları alınan (n=40)hasta ve (n=14) kontrol grubunun plazmaları fosfotungstik asit yöntemiyle çöktürülerek elde edilen HDL süpernatanları mikrokolonlara uygulandı. Elde edilen 3 fraksiyon kolesterol yönünden MI -hasta ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldığında, MI hasta grubunun E apoproteini içeren HDL fraksiyonunun daha düşük olduğu tesbit edildi. Netice olarak Apo E içeren HDL (Fraksiyon ii) altgrubunun aterosklerotik risk gruplarının belirlenmesinde yeni bir parametre olarak kabul edilebileceğini düşü nmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Human high density lipoproteins can be seperated· into two parts as HDLwith Apo E and HDL without Apo E by heparin-sepharose affinity chromatography .. In our investigations, original heparin-sepharose method is adapted to the microcolumn. Eluates of microcolumns are analy: ed as their proteins, cholesterol distribution, Apo A-I and Apo E.Satisfactory correlation was seen between our method and the origina\. Apo E is an important component of cholesterol homeostasis.Because of the ability of Apo E to interact with apo (B,E) LDL receptors of extra. hepatic peripheral cells.Apo E can also participate in the lipoprotein-mediated distribution of cholesterol to these cells. Apo E is also very important in ' Reverse Cholesterol Transport' . Because of these reasons, HDL with Apo E may be the most important parameter in the diagnosis of MI risk groups. Blood was drawn from 40 MI patients in three days and 14 control samples. After . seperation of their HDL fractions by the phosphotungstic acid precipitation procedure. They were applied to the microcolumns, 3 seperate fractions were obtained. Total cholesterol values of these fractions were compared to the M.1. patients and MI controls. In MI patients (Fraction ii) HDL with Apo E had lower cholesterol values than MI controls. Therefore, it may be concluded that HDL with Apo E fraction may be accepted as a new diagnostic parameter in the evaluation of atherosclerotic risk groups.