İnternet kullanımının vergi gelirleri üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of internet use to tax revenue: Turkey
  1. Tez No: 358521
  2. Yazar: ERSOY KİRLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN HOTUNLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnternet, çağımızın en önemli bilgi ve iletişim teknolojilerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Zengin bir bilgi kaynağı olarak kabul edilmekle beraber, iletişimde yeni bir dönem açmış ve ülke gelirine önemli katkılar sağlamıştır. İnternetin fiziki ortam yerine sanal ortamda gerçekleşmesi, mevcut vergi gelirlerine olumlu ve olumsuz etkiler yaratmıştır. Elektronik ortamda gerçekleştirilen küresel ticaret, gelir üzerinden alınan vergilerde vergileme hakkının hangi ülkede olduğu konusunda belirsizliklere neden olmaktadır. Çok uluslu şirketler ürünlerini bir ülkede tasarlayıp, başka bir ülkede üretip, diğer bir ülkede ise satmaktadırlar. Böylelikle kâr transferlerini gerçekleştirerek yükümlü oldukları vergilerden kaçınabilmektedirler. Bu konuda uluslararası internet hukukunun oluşturulması bir zorunluluk halini almıştır. Bu çalışmanın amacı, internet kullanımının vergi gelirlerine olan olumlu ya da olumsuz etkilerini araştırmaktır. Olumlu ve olumsuz etkilerini tespit ederken ülkenin internet kullanımı ile elde ettiği kazancın milli gelirdeki payına bakılacaktır. İşletmelerde de internet kullanımının ilk başladığı günden bu yana sosyal değişkenler dikkate alınarak araştırılacaktır. Çalışmaya, internet kavramını tanımlanması ve tarihsel gelişimin anlatılmasıyla başlanacaktır. Bunun yanı sıra internet kullanımının vergiye etkilerini ulusal ve uluslararası etkilerine göz önünde bulundurularak değişkenler yardımıyla internetin vergi gelirlerine olumlu-olumsuz etkileri ampirik bir çalışmayla değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Internet is accepted as one of the most important information and communication technologies in our age. Internet is considered to be a valuable source of information, also has opened a new era in the field of communication and has brought significant income for countries. Internet impacts positive and negative on current tax revenues by operating in virtual environments instead of physical environment. On the other side, global trade causes some issues such as, which country will have the right of taxation and that situation create uncertainties on tax revenue among countries. Multinational companies are designing their products in abroad, producing in another country; production is sold in other country. Thus, under favor of electronic trade can refrain from taxes that are imposed by performing profit transfers. In this regard, the creation of an international internet law has become a necessity. Aim of this study is to investigate and inform that internet usage how to impact on tax in the frame of positive or negative. The country's national income share in the revenue obtained will be taken into, when determining the positive and negative effects of internet usage. The use of internet in business will be investigated by taking into account social variables from the beginning until now. In this study, historical development of the internet will be discussed and also defined internet concept. Moreover, the tax impact of the internet will be evaluated with an empirical study by taking into consideration of national and international effects on positive and negative effects on tax revenues.