Psoriasisli hastalarda serum homosistein, vitamin B12, folik asit düzeyleri ve metilentetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) gen polimorfizmi
Serum homocysteine, vitamin B12, folic acid level and methylenetetrahydrofolate reductase gene polymorphisim in psoriasis patients
- Tez No: 358964
 - Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SOLAK TEKİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Dermatoloji, Dermatology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Psoriasis travma, enfeksiyonlar, ilaçlar gibi tetikleyici faktörlerle birlikte poligenik yatkınlığın neden olduğu kronik bir hastalıktır. Etyolojisi tam bilinmemekle beraber değişik ırklarda farklı sıklıklarda gözlenmesi ve ailesel olguların bulunması, psoriasiste genetik faktörlerin araştırılmasına neden olmuştur. Bu araştırmada, psoriasis hastalığı ile serum homosistein, vitamin B12, folik asit düzeyleri ve metilentetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) gen polimorfizmleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması hedeflendi. Çalışmaya Mart 2012 – Aralık 2013 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları bölümüne başvuran 100 psoriasis hastası ve 100 gönüllü sağlıklı birey alındı. Hasta ve kontrol grubunda cinsiyetlere göre vitamin B12 ve folik asit düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmezken, her iki grupta da erkeklerde kadınlara göre homosistein düzeyleri daha yüksek bulundu. MTHFR C677T ve A1298C gen polimorfizmleri ile psoriasis arasında ilişki bulunmadı. Hasta ve kontrol gruplarında MTHFR C677T ve A1298C haplotipleri açısından anlamlı bir fark bulunmadı. MTHFR gen polimorfizmleri ile psoriasis hastalarında vitamin B12, folik asit ve homosistein düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunmadı. MTHFR C677T gen polimorfizmi ile kontrol grubunun vitamin B12, folik asit ve homosistein düzeyleri karşılaştırıldığında vitamin B12 düzeyi açısından anlamlı fark saptanmazken, TT genotipe sahip bireylerde folik asit düzeyinin daha düşük ve homosistein düzeyinin daha yüksek olduğu gözlendi. Kontrol grubunda A1298C gen polimorfizmi ile vitamin B12, folik asit ve homosistein düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunmadı. MTHFR gen polimorfizmleri ile psoriasis hastalarında aile öyküsü, tırnak tutulum varlığı, PsA varlığı, metabolik sendrom varlığı, başlama yaşı arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Tipik ve atipik psoriasisli gruplar arasında MTHFR gen polimorfizmleri açısından istatistiksel fark yoktu. Hasta ve kontrol grubunda serum homosistein ile folik asit düzeyleri arasında ters ilişki olduğu saptandı. Psoriasis hastalarında serum vitamin B12 ile folik asit ve homosistein değerleri arasında anlamlı ilişki gözlenmedi. Kontrollerde ise serum folik asit ve vitamin B12 değerleri arasında pozitif ilişki saptandı. Psoriasiste MTHFR gen polimorfizmi, homosistein, folik asit ve vitamin B12'nin potansiyel rolünü araştırmak için daha büyük prospektif çalışmalar gereklidir. Son çalışmalarda psoriasisle ilişkili gen defektlerinin bulunması hastalığın tamamen kontrol altına alınması açısından yeni bir umut ışığı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic disease, which is caused by triggering factors like trauma, infections and drugs with polygenetic predisposition. With the fact that the etiology of psoriasis is unknown absolutely because of the frequency is different between races and there are familial cases, the genetic factors are needed to investigate. The purpose of this study is to demostrate the relationship between psoriasis disease and serum homocysteine, vitamin B12, folic acid level, methylenetetrahydrofolate reductase gene polymorphisim. In the study, 100 psoriasis patients and 100 healty volunteers are evaluated in Dermatovenerology Department of Bülent Ecevit University Training and Research Hospital between March 2012 and December 2013. There were no statistically significant difference in vitamin B12 and folic acid levels between gender both in patient and control groups but the homocysteine levels were higher in males than females in both groups. There were no relationship between psoriasis and MTHFR C677T and A1298C gene polymorphism. There were no significant difference in MTHFR C677T and A1298C haplotypes between patient and control groups. There were no significant difference between MTHFR gene polymorphisms, vitamin B12, folic acid and homocysteine levels in psoriasis patients. When vitamin B12, folic acid and homocysteine levels are compared between MTHFR C677T gene polymorphism and control group, there were no significant difference according to vitamin B12 level, but in patients with TT genotype folic acid level was lower and homocysteine level was higher. In control group, there were no significant difference between A1298C gen polymorphism with vitamin B12, folic acid and homocysteine levels. In psoriasis patients, there were no significant relationship between MTHFR gene polymorphisms and family history, nail involvement, PsA presence, metabolic syndrome presence, initial age. There were no statistically significant difference in MTHFR gene polymorphisms between typical and atypical psoriasis groups. In both patient and control groups, it was determined that there is a negative correlation relationship between homocysteine and folic acid levels. In psoriasis patients, no significant relationship between vitamin B12 and folic acid, homocysteine levels was determined, but in control groups a positive correlation was determined between serum folic acid and vitamin B12 levels. For investigating the potential role of MTHFR gene polymorphism, homocysteine, folic acid and vitamin B12 in psoriasis, larger prospective studies are needed. Discovering gene defects associated with psoriasis in latest studies was a new hope about taking control of this disease.