Action area planning Turkish planning practice : A case study in metropolitan municipality of İzmir ( Karşıyaka )
- Tez No: 35918
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET Bugün ülkemizde planlama çalışmalarına yön veren iki tür kurum vardır.Birincisi arazi parçalarının kullanım biçimlerini ve başlıca bölge tiplerini gösteren Nazım ve Uygulama İmar Planları, ikincisi ise kentsel alandaki tüm yapılaşmayı düzenleyen İmar Mevzuatıdır.Ancak hızlı değişim sürecinde ortaya çıkan kentsel gelişmelere ayak uyduramayan klasik imar planlaması anlayışı ile kentlere yön verme çabaları giderek yetersizliğini ortaya koymaktadır. İmar planlaması anlayışından duyulan memnunsuzluk ve beraberinde ortaya çıkan başarısız uygulamalar, Türkiye 'de plan anlayışının değiştirilmesinin gerekliliğini hissettirmekte ve çeşitli platformlarda bu konuyla ilgili tartışmalar, gündeme gelmektedir. Bugün güncelliğini yitirmiş ve yetersiz kalan planlama anlayışımızı almış olduğumuz batı Avrupa ülkelerinden bazıları 1960 flı yıllardan bu yana yeni arayışlar içerisine girmiş ve bu alanda başarılı yaklaşımlar geliştirmişlerdir.Bu ülkelerin başında İngiltere gelmektedir.Bu ülkede 1964 yılında kurulan bir planlama danışma kurulunun (Plannig Advisory Group) önerileri doğrultusunda hazırlanan 1968 imar yasası ile eski katı planlama anlayışı değiştirilerek, yapısal plan (Structure Plans ) ve eylem alanı planı ( Action Area Plans) adlarını taşıyan planlardan oluşan hiyerarşik bir planlama süreci biçimlendirilmiştir.Geniş kapsamlı ve iki kademeli bu yaklaşımın dayandığı temel ilke. kentlerin gelişmesine ilişkin stratejik ilke kararlarını üst ölçekte xrvsaptayan nazım planlarala, ayrıntılı uygulamaları bu planın gösterdiği hedefler doğrultusunda yerel düzeydeki planlar aracılığı ile gerçekleştiren bir yönteme dayanmaktadır. Üst ölçekte yerleri ve nitelikleri saptanan eylem alanı planları, kent içinde öncelikle çözüm bekleyen sorunlu kent parçalarında yada. öncelikli yatırım alanlarında gerçekleştirilen kısa süreli ve operasyonel planlardır. Ülkemizde planların, uygulamanın gerisinde kalması yerel yönetimlerin en büyük sorunlarından biridir. Kentsel ve onunla bütünleşen çevresel alanlarda izlenen hızlı değişim sürecinde bugünkünden daha hızlı bir karar verme mekanizmasına ve daha kısa vadeli hedeflere yönelik problem çözücü nitelikteki düzenlemelere ihtiyaç vardır. Hızlı değişim sürecinde yatırımların yer seçimlerini geciktirmeden toplum yararına gerçekleştirecek, çevresel kaynakları koruyarak düzenli ve dengeli bir gelişmeyi biçimlendirecek böyle bir yaklaşımın ülkemiz koşullarındaki gerekliliğini ve geçerliliğini bir örnekle irdelemeyi amaçlayan bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, problemin tanıtımı yapılmakta, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi ortaya konmaktadır. İkinci bölümde ayrıntılı bir düzenleme biçimi olan kentsel tasarım olgusu kavramsal olarak incelenmekte, dünyada ve ülkemizdeki ele alınış biçimi üzerinde durulmaktadır.Ayrıca dünyada meydana gelen değişimlerin, ortaya çıkan yeni akımların planlama kavramını ve kentsel tasarımı nasıl etkilediğinden de söz edilmektedir. XVÜçüncü bölümde kapsamlı planlama anlayışının ortaya çıkışı tarihsel bir perspektif içinde ele alınmakta, dünyada bu konuda çok başarılı uygulamalar gerçekleştirmiş İngiltere'nin plan pratiği içinde eylem alanı planlamasının ortaya çıkışı detaylı bir biçimde anlatılmaktadır.Ayrıca eylem alanı planlamasının diğer plan kademeleri içindeki yeri ve niteliğide açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde ülkemiz plan pratiğinin mevcut yasal çerçevesi ve sorunları ele alınmakta, bu çerçeve içinde yerel planlama eylemlerinin nasıl gerçekleştirildiği üzerinde durulmaktadır. Beşinci bölümde çalışma alanı olarak seçilen İzmir- Karşıyaka'nm planlama deneyimleri ve mevcut durumu ortaya konmaktadır.Çalışmaya giriş olan bu anlatımlardan sonra Karşıyaka'nın bugünkü planlama yaklaşımı verilmekte ve“Yeniden Yeni Karşıyaka”projesi eylem alanı planlaması ölçütleri ile değerlendirilmektedir.Bu kapsamda, Karşıyaka özelinde önceliklerin belirlenmesine ilişkin olarak gerçekleştirilen değerlendirme çalışmasının bulguları ortaya konmaktadır. Altıncı ve son bölümde ise eylem alanı planlamasının kent planlamada karşılaşılan sorunların çözümünde bir araç olarak kullanılmasına ilişkin genel bir çerçeve çizilmekte ve getirilen değerlendirme çalışmasının bulguları ortaya konmaktadır. XVI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, in Turkey, there are two kinds of institutions which guide planning studies. First is development and master plans which show different forms of land use and various area types. Second is the legal framework which organizes all structuring in urban space. However, with this classical development planning approach, which does not keep up with urban developments appears to have failed in the process of rapid changes. Dissatisfaction which has been felt about development planning and its unsuccessful implementations have necessiated certain changes, which have been argred at different platforms. Today, many European countries, from which we adopted this outdated and inefficient planning approach, have been in search of new ones and developed successful. England is the first among these countries. In England, planning approach..was changed by a new law in 1968 according to the directions of Planning Advisory Group which was established in 1964 and a new hierarchical plan consisting of Structure Plans and Action Area Plans was formed. This two step approach is comprehensive and mainly based on the application of a method which identifies the strategic principle decisions of urban development by master plans at high level and which realizes the detailed implementations according to plan objectives through local level plans. Action Area Plans are short-term and operational plans which are implemented in investment areas with priority or in city parts with problems. XIThe fact that planning can not keep up with implementation in time is one of the most serious problems for local governments. In such a rapid process of change, what is needed today is a faster decison making mechanism and problem solving regulations which aims at shorter range objectives. This study aims at the evaluation of the validity and necessity of a new approach which will realize the investments with no delay for the behalf of community and which will form a regular and equaivalent development while preserving environmental resources in the process of rapid changes. This study consists of six chapters. In the first chapter, problem is introduced with its objective, content and method in general. In second chapter, concept of urban design which is a detailed organization form is conceptually explained and how it has been dealt with in Turkey and in the world is emphasized. Besides, How the changes in the world effect planning approach and urban design is also mentioned. Third chapter includes the introduction of comprehensive planning approach within a historical perspective and detailed information about the creation of action area planning in England's planning practise where very successful implementations were realized. Also place of action area planning among other planning experiences and its quality is mentioned. In the fourth chapter, present legal framework of planning practise -in Turkey and its problems are dealt with and how XIIthese local planning activities will be realized in this framework is explained. Planning experiences of İzmir/Karşıyaka which is the survey area and their present situations are pointed out in the fifth chapter. After these, present planning approach of Karşıyaka and the project of“New Karşıyaka Again”(Yeniden Yeni Karşıyaka Projesi) is evaluated in terms of action area planning concept. In the final chapter, a general framework is figured out to refer to the usage of Action Area Planning as a tool in solving the problems of city planning and results of an similar implementation are evaluated. XIII