Mikozis fungoides tanısıyla foto(kemo)terapi (darband ultraviyole B ve psoralen + ultraviyole A) uygulanan hastalarımızda tedavi deneyimlerimiz
Our experiences about mycosis fungoides patients who treated with photo(chemo)therapy (narrow band ultraviolet B and psoralen + ultraviolet A)
- Tez No: 359330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda 2006 yılı ve sonrasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Fototerapi Ünitesi'nde MF tanısıyla PUVA ve DBUVB tedavisi almış 61 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların cinsiyet, yaş, adres, ek hastalık, cilt tipi, tanı zamanı, başlangıç lezyonları, şikayet başlangıcı ile tanı zamanı arası süre, hastalık evresi, lenfadenopati varlığı, verilen fototerapi türü, varsa kombine olarak verilen sistemik tedaviler, remisyona ulaşan hastalarda remisyona kadar olan süre, seans ve doz, idame tedavi süreleri, remisyona ulaşıldıktan sonraki takip süreleri ve remisyon süreleri, nüks durumları ve nüks olan hastalarda remisyon ile nüks arası süre, toplam takip süreleri, toplam verilen PUVA ve DBUVB dozları, yan etkiler ile ilgili bilgiler kaydedilmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonunda DBUVB ve PUVA'nın erken evre MF'te benzer etkinliğe sahip olduğunu saptadık. TR'a ulaşma oranları, TR'a ulaşma süreleri, TR için gereken seans sayısı, evrelere göre TR'a ulaşma oranları ve TR'a ulaşma süreleri, evrelere göre TR için gereken UV dozları, evrelere göre remisyonda kalma süreleri, evrelere göre nüks oranları açısından iki tedavi seçeneği arasında fark gözlemlemedik. Ayrıca hastalarımızın şikayetlerinin başlangıcından ne kadar süre sonra tedavi almaya başladıklarının tedavi sonucuna anlamlı etkisi olmadığı gözlemlendi. Hastalarımıza fototerapi ile beraber verilen sistemik ajanların tedavi sonucunu beklendiği kadar değiştirmediğini, ayrıca komorbid durumu olan hastalarımızın da olmayanlarla benzer sonuçlara ulaştığını tespit ettik. MF; genelde benign bir seyir izlemesine rağmen uzun süren tedavi ve takip süreçleri, tedavi seçeneklerinin başarı oranlarının benzer ve nüks oranlarının yüksek olması ve en nihayetinde düşük oranlarda olsa da sistemik tutuluma açık potansiyeli nedeniyle halen önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bu nedenle MF tedavisi konusunda halen alınması gereken uzun bir yol olduğu aşikardır.
Özet (Çeviri)
In this study 61 patients diagnosed mycosis fungoides who treated with DBUVB and PUVA after 2006 in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Photherapy Unit were evaluated retrospectively. We recorded the data of patients about gender, age, address, comorbidities, skin phototype, the time of diagnose, localisation of initial lesions, the time from initial lesion to diagnose, disease stage, lymphadenopathy, phototherapy type, combined systemic agents, the time, treatment number, and irradiance to remission, maintenance time, remission time, relaps status, total follow-up time, total dosage of PUVA / NBUVB and adverse effects. At the end of the study we determined that NBUVB and PUVA had similar effects in early stage MF. No difference was observed between two group about complete remission rate, the time to complete remission, the treatment number for complete remission, complete remission rate and treatment number to complete remission according to stage, remission time and relapse rate according to stage. Also we observed that the disease duration before treatment had no effect on the succes of NBUVB/PUVA. Combined systemic agents had no effects on conclusion and there is no difference between patient with or without comorbidities, and two group had similar outcomes. Although MF has a benign prognosis it has still been an important health problem because of long duration of treatment and follow-up, high relapse rates, and finally its potential which can improve systemic disease. It is clear that there is a long way for understanding MF.