Aydın yöresinde iskenderiye üçgülü + İtalyan çimi karışımlarının ilk gelişmesinde karışım oranlarının verim ve verim özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 36013
  2. Yazar: ADNAN ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ŞOYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
17 ÖZET Aydın ilinde 1991-92 kış döneminde gerçekleştirilen çalışmada İskenderiye üçgülü ve bir yıllık İtalyan çiminin yalın ekimleri ile değişik karışımları (%75-50-25 üçgül) denenmiştir. Deneme, basit faktöriyel tesadüf blokları deseninde uygulanmıştır. Değerler; 1. gelişmeden elde edilmiş ve sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. -Yalın ekimler karışımlara göre daha düşük yeşil ot-kuru madde-ham protein- ham sellüloz ve ham kül verimi getirmektedir. -Karışımlarda üçgül miktarı arttıkça ham protein ve ham kül oranı yükselmekte, buna karşın kuru madde ve ham sellüloz oranı düşmektedir. Ege Bölgesi koşullarında İskenderiye üçgülü+bir yıllık İtalyan çiminin 1. gelişmesinden yararlanılmak istenirse, ekimleri %50 üçgül+%50 çim oranında yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
18 SUMMARY In the study conducted in the winter period of the year 1 991 -92 in Aydın province the sole and mix ture plantings of berseem (75-50-25 % berseem) and westerwold ryegrass were examined. In the experimend the randomized block complete design was used. From the trial of which first cuttings were taken, the following results were obtained: -The sole plantings gived the more less green herbage-dry matter-crude protein-crude fiber and crude ash yields than the mixtures. -The increase of berseem rate in the mixture increased crude protein and crude ash rates but decreased dry matter and crude fiber rates. In Ege Region, if it is wanted to make use of the first cuttings of berseem- westerwold ryegrass mixtures, the planting must be done in the rate of 50 % berseem and 50 % ryegrass.