Bazı rodanin türevlerinin biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the biological activities of some rhodanine derivatives
- Tez No: 360626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada 3-aril-2-tiokso-1,3-tiyazolidin-4,5-dion dan türetilen yirmi beş yeni Rodanin türevinin biyolojik aktiviteleri araştırılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin antioksidan aktiviteleri DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) yöntemi ile belirlenmiştir. Sonuçlar DPPH absorbsiyonunun % inhibisyonu olarak belirtilmiştir. Test edilen bileşikler arasında (5Z)-5-(2-oksopropilidin)-3-fenil-2-tiyokso-1,3-tiyazolidin-4-one (RW3) en yüksek antiradikal aktiviteye sahipken (% 90,76 ± 0,3), (2Z,5Z)-3-fenil-2,5-bis(fenilimino)-1,3-tiyazolidin-4-one (RW23) en düúük antiradikal aktiviteye (% 4,96 ± 0,1) sahiptir. Sentez edilen bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri 13 adet bakteri, 1 adet maya ve 1 adet küfü içeren 15 adet mikroorganizmaya karşı agar difüzyon ve en düşük inhibe edici konsantrasyon (MIC) yöntemi ile incelenmiştir. Test edilen bakteriler arasında bileşiklere karşı en dirençli bakteriler Escherichia coli, Mycobacterium smegmatis, Salmonella typhimurium, Proteus mirabilis ve Yersinia enterocolitica'dır. Test edilen bileşikler arasında mikroorganizmalara karşı en etkili olan bileşikler etil (4Z)-3-okso-4-(4-okso-3-fenil-2-tiyokso-1,3-tiyazolidin-5-iliden) bütanat (RW4), (3E)-3-(4-okso-3-fenil-2-tiokso-1,3-tiyazolidin-5-iliden)pirrolidin-2,5-dion (RW5), etil (4Z)-4-[3-(4-metilfenil)-4-okso-2-tiokso-1,3-tiyazolidin-5-iliden]-3-oksobütanat (RW16) ve (3Z)-3-[3-(4-metilfenil)-4-okso-2-tiyokso-1,3-tiyazolidin-5-iliden] pirrolidin-2,5-dion (RW17) olarak belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçların yeni ilaç etken maddelerinin tasarımı, sentez yöntemlerinin geliştirilmesi, yapılarının aydınlatılması ve aktivite çalışmaları konusunda gerçekleştirilen araştırmalara katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, biologic activities of new twenty five rhodanine derivatives derived from 3-aryl-2-thioxo-1,3-thiazolidine-4,5-dione were investigated. The antioxidant activities of the novel compounds were investigated by DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) assay. The results were determined as % inhibition of DPPH absorption. Among of the tested compounds (5Z)-5-(2-oxopropylidene)-3-phenyl-2-thioxo-1,3-thiazolidin-4-one (RW3) had the highest level of antiradical activity (% 90,76 ± 0,3), while (2Z,5Z)-3-phenyl-2,5-bis(phenylimino)-1,3-thiazolidin-4-one (RW23) had the least level of antiradical activity (% 4,96 ± 0,1). All the synthesized compounds were investigated for antimicrobial activities against 15 species of microorganisms containing thirteen bacteria, one yeasts and one fungal strain by agar diffusion and minimum inhibitory concentration assays. Escherichia coli, Mycobacterium smegmatis, Salmonella typhimurium, Proteus mirabilisand Yersinia enterocolitica were observed to be the most resistant bacteria among the tested bacteria. It was determined that ethyl (4Z)-3-oxo-4-(4-oxo-3-phenyl-2-tioxo-1,3-thiazolidin-5-ylidene) butanoate (RW4), (3E)-3-(4-oxo-3-phenyl-2-thioxo-1,3-thiazolidin-5-ylidene) pyrrolidine-2,5-dione (RW5), ethyl (4Z)-4-[3-(4-methylphenyl)-4-oxo-2-thioxo-1,3-thiazolidin-5-ylidine]-3-oxobutanoate (RW16) and (3Z)-3-[3-(4-methylphenyl)-4-oxo-2-tioxo-1,3-thiazolidin-5-ylidene] pyrrolidine-2,5-dione (RW17) were the most effective compounds against microorganisms among the synthesized compounds. It is believed that the results obtained from this study will contribute to the research on the design of new pharmaceutical active substances, development of synthesis methods, structure elucidation and activity studies.