Farklı organik gübreler ile toprak düzenleyicinin brokkoli (brassica oleracea l.var. italica) ve havuç (daucus corata l.) yetiştiriciliğinde verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of different organic manures and soil conditioner on the yield and quality of broccoli (brassica oleracea l.var.italica) and carrot (daucus corata l.)
  1. Tez No: 360751
  2. Yazar: SEDAT ÇITAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHRİYE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Açık alanda ard arda 2 yıl ve 4 farklı yetiştiricilik dönemini kapsayan çalışmada; yanmış ahır gübresi (AG), vermikompost (VC), leonardit (L)'in tekli ve farklı karışımları ve kimyasal gübre uygulaması ile brokkoli ve havuç bitkilerinin yetiştiriciliği yapılmıştır. Topraklarda pH, EC, organik madde (OM), makro (toplam N, alınabilir P, değişebilir K, Ca, Mg) ve mikro element (alınabilir Fe, Mn, Zn ve Cu) içerikleri; bitkilerin tüketilen kısımlarında ise makro (N, P, K, Ca, Mg, S) ve mikro element (Fe, Mn, Zn, Cu, B) içerikleri, vitamin C ve nitrat içeriği, antioksidan aktiviteleri, fiziksel gelişimleri ve verimleri incelenmiştir. Toprak analiz sonuçlarına göre, toprak pH'ı, EC'si ve OM bakımından %50 AG + %50 L uygulaması; makro element içerikleri bakımından %50 VC + %50 AG uygulaması ve mikro element içerikleri bakımından %50 L + %50 VC uygulaması her iki bitki için en iyi sonuçları vermiştir. Brokkoli'de vitamin C ve nitrat içeriği için %50 VC + %50 AG uygulaması havuçta ise %33 AG + %33 VC + %33 L uygulaması, antioksidan aktiviteleri için ise brokoli'de %100 AG ve havuç'ta %100 VC uygulamaları en etkin uygulamalar olmuşlardır. Bitkilerin makro element içerikleri her iki bitki içinde %50 VC + %50 AG, mikro element içerikleri brokoli'de %50 L + %50 VC ve havuç'ta ise %50 VC + %50 AG uygulamaları en etkili uygulamalar olmuşlardır. Bitki gelişimi ve verim her iki bitkide de kimyasal gübrelemede en iyi sonuçları vermiş ancak %50 VC + %50 AG uygulamasının organik uygulamalar içerisinde oldukça etkili olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak %50 VC + %50 AG'nin her iki bitkide başarı ile kullanılabileceği ve kimyasal gübrelemeye yaklaşabilecek potansiyelde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Broccoli and carrot plants were grown on open field conditions in 2 successive years including 4 different seasons by applying fermented farmyard manure (FM), vermicompost (VC), leonardite as a single or its different mixture and chemical fertilizer. Soil pH, EC, organic matter (OM), soil macro nutrients (total N, plant available P, exchangeable K, Ca, Mg), soil micro nutrients (extractable Fe, Mn, Zn and Cu); plant macro nutrients (N, P, K, Ca, Mg, S), plant micro nutrients (Fe, Mn, Zn, Cu, B), vitamin C, nitrate accumulation and antioxidant activity in the edible part of the plant, physical parameters and also the yield were determined. On checking the soil analysis results; for soil pH, EC and OM the %50 FM + %50 L; for macro nutrients the %50 VC + %50 FM and for micro nutrients the %50 L + %50 VC gave the better results. Vitamin C and nitrate accumulation were better in the %50 VC + %50 FM in broccoli and the %33 FM + %33 VC + %33 L in carrot, regarding to antioxidant activity %100 FM for broccoli and %100 VC for carrot were fixed to be the effective applications. Macro nutrient concentrations of the plants were better in the %50 VC + %50 FM, micro nutrients in the %50 L + %50 VC for broccoli and %50 VC + %50 FM for carrots. Plant growth and the yield were higher in the chemical fertilizer application for both, but %50 VC + %50 FM was notably effective within the organic applications Finally, %50 VC + %50 FM could successfully be used for both and be a strong potential for chemical fertilizer.