Diferansiyel gelişim algoritması ile yem maliyet optimizasyonu
Feed cost optimization with differential evolution algorithm
  1. Tez No: 360782
  2. Yazar: YAŞAR YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHANETTİN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hayvansal besinler tüm zamanlarda insanların beslenmesinde büyük önem oluşturmuştur. Dünya nüfusundaki artışlar hayvancılığın ülkelerin ekonomilerindeki yerini ve önemini artırmıştır. Ülkelerde hayvancılığın gelişmesi ya da hayvansal ürünlerin üretiminin artırılması için verimi yüksek ırkların kullanılmasının yanı sıra, hayvanların ihtiyaçlarını karşılayacak rasyonlar hazırlanmalıdır. Bilimsel beslenme programı hayvanın türüne, yaşına ve hayvandan beklenen verime göre rasyon içerikleri değişmektedir. Bu kriterler de dikkate alınarak optimizasyon yöntemlerinden DGA kullanılarak yem maliyet optimizasyon programı hazırlanmıştır. Farklı hayvan türleri için belirlenen kısıtlar altında maliyet optimizasyonu gerçeklenmiştir. Elde edilen sonuçların kabul edilebilir değerler arasında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Animal foods at all times has been of great importance to people's nutrition. Increases in world population, increased the importance of the countries economy on animal husbandry. Countries enhancing the production of animal products or the development of animal husbandry for the use of high-yield breeds to meet the needs of the animals, as well as rations should be prepared. Scientific nutrition program according to the type of animal, age and the expected of animal yield varies. In terms of these criteria, the programs of optimization, provender and cost were prepared by using one of the methods of DGA. Cost optimizations were practiced in the distraction of the various animal types. It has been seen that the results were among the acceptable values.