Kauçuk sektöründe vulkanizasyon parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of vulcanization's parameters for rubber industry
- Tez No: 360908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma Kauçuk Sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin, hamur üretme süreci için gerçekleştirilmiştir. Tüm kauçuk ürünleri vulkanizasyon sürecine girmektedir. Vulkanizasyon kauçuğun veya benzer polimerlerin, kükürt veya diğer eşdeğer kürleyicilerin ilavesiyle daha dayanıklı malzemelere dönüştürülmesi için yapılan kimyasal işlemin adıdır. Yürütülen bu çalışmada kauçuğun vulkanizasyon süreci için faktöriyel deney tasarımı ve optimizasyon modelleme yaklaşımı geliştirilmiştir. İşletmedeki hamur üretme sürecinde seçilen bir hamur reçetesi için vulkanizasyon sürecinde en önemli üç faktör belirlenmiştir. Bu faktörlerin etkilediği performans parametreleri belirlendikten sonra yapılan deneme üretimleri sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiştir. Yapılan regresyon analizleriyle her bir performans parametresinin optimizasyonuna yönelik non-linear matematiksel modeller oluşturulmuştur. Matematiksel modellerin optimum çözümleri, yapılan doğrulama üretimleriyle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was held in a business's rubber paste manufacturing process in the rubber industry. All rubber products enter in the process of vulcanization. Vulcanization is a chemical process for converting natural rubber or related polymers into more durable materials via the addition of sulfur or other equivalent curatives. In this study for the process of vulcanization of rubber the factorial design and optimization modeling approach has been developed. In manufacturing process of rubber paste, most important three factors of vulcanization were determined for a selected prescription. Goal performance parameters had been determined and the datas obtained from the test production was analyzed. With the regression analysis for each performance parameter's optimization, non-linear mathematical models were constructed. The obtained optimal solution of mathematical model was tested by verification production.