Evsel atıksu arıtma çamurlarının termal kurutma-yakma prosesi ile bertaraf edilmesinde arıtma verimi–enerji verimliliği ilişkisinin incelenmesi
Domestic wastewater treatment sludge disposal with the combustion process of the thermal drying-treatment efficiency investigation of the relationship between energy efficiency
  1. Tez No: 361219
  2. Yazar: EYYÜP ANLATICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHSET İRDEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, bir evsel atıksu arıtma tesisinin ham su kirlilik yükü parametrelerine göre tesis arıtma verimine bağlı olarak Arıtma Çamuru Termal Kurutma-Yakma Tesisinin biyokatı bertaraf verimi ve biyokatının yakılması ile açığa çıkacak enerji verimliliği incelemesi yapılmıştır. Gaziantep Merkez Atıksu Arıtma Tesisi'nde bulunan tesise giren çamurun özellikleri, arıtma tesisinin verimliliği parametreleri giriş, üretilen biyokatı ve buna bağlı olarak açığa çıkan kül miktarları tesisin faaliyete geçtiği günden beri incelenmiş, bu veriler ışığında tesisin ekonomik getirisi ve potansiyel enerji verimliliği incelenmiştir. Çamur Kurutma ve Yakma Tesisinde ortalama %88 bertaraf verimi sağlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a municipal wastewater treatment plant raw water pollution load parameters established according to the treatment efficiency depending on Sewage Sludge Thermal Drying Incineration Plant biosolid disposal efficiency and biosolid by the combustion will be exposed energy efficiency has been examined. Gaziantep Central Wastewater Treatment Plant located in entering the plant sludge characteristics, treatment plant efficiency parameters input, produced biosolid and consequently released amounts of ash facility began operations since the day examined these data in light of the facility's economic benefits and the potential energy efficiency were investigated. Drying and Incineration sludge disposal in yields of 88%in average was observed.