An evolutionary basic design tool
Evrimsel bir temel tasarım aracı
- Tez No: 362290
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yaratıcı bir süreç olarak tasarım, problem tanımında belirlenen gereksinimleri yerine getirecek yenilikçi çözümler bulmayı hedefler. Yakın zamanda sayısal yöntemler, tasarım sunumunun yanısıra tasarım çözümleri üretiminde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma, vurgu kavramı üzerine yapılan bir temel tasarım problemi için bir tasarım yöntemi önerir. Geliştirilen yöntem, evrimsel tasarımda kullanılan genetik işlemleri yürüterek çözüm önerileri üretir. Üretilen çözümler, bir yapay sinir ağından oluşan hedef fonksiyonu tarafından değerlendirilir. Yöntemin yaratıcı potansiyeli, ortaya çıkan sonuçlarla aynı tasarım problemine üç farklı öğrenci grubundan alınan sonuçların karşılaştırılması ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a creative act, design aims at achieving innovative solutions to fulfill the requirements provided in the problem definition. In recent years, computational methods began to be used not only in design presentation but also in solution generation. The study proposes a design methodology for a particular basic design problem on the concept of emphasis. The developed methodology generates solution alternatives by carrying out genetic operations used in evolutionary design. The generated alternatives are evaluated by an objective function comprising an artificial neural network. The creative potential of the methodology is appraised by comparing the outputs of test runs with the student works for the same design task. In doing so, three different groups of students with diverse backgrounds are used.