Investigation of nitrification characteristics of a nitrogenous industrial wastewater
  1. Tez No: 364488
  2. Yazar: PINAR GÖKÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yüksek konsantrasyonlarda azot içeren, gübre endüstrisi gibi kimi endüstrilerin atıksularının arıtımı bir problem oluşturmaktadır. Bugüne kadar kullanılmakta olan amonyak sıyırma veya iyon değiştirme gibi metodların düşük verime sahip olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı , bir başka azot giderim metodu olan nitrifikasyonu incelemektir. Nitrifikasyon prosesinin yüksek konsantrasyonda azot içeren endüstriel atıksuların arıtımında uygulanabilirliği tartışılmaktadır Çalışmanin basında, önceden nitrifikasyona alıştırılan çamura giderek artan konsantrasyonlarda amonyum azotu yüklenmiştir. Çalışmanın bir sonraki bölümünde ise, bir gübre endüstrisinden temin edilen atıksu kullanılmıştır. Sistemin giderme verimi incelenmiştir. Çalışma süresince pH'in sisteme etkisi ve sistemin buna karşı toleransı gözönünde bulundurulmuştur. Elde edilen deneysel sonuçlara dayanarak, nitrifikasyon kinetiğinin sıfırıncı dereceden olduğu ve uygun şartlar sağlandığında yüksek miktarda azotu giderebildigi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Treatment of wastewaters containing very high amounts of nitrogen is a problem for industries like the fertilizer industry. Up to date methods like air stripping or ion exchange can also be used in removal of nitrogen but they have certain disadvantages. The main purpose of this thesis was to present another known process used in nitrogen removal. The general concern of the study is to determine if nitrification process could tolerate industrial wastewaters containing high concentrations of nitrogen. In the beginning of the experimental part of the study, sludge previously acclimated to nitrification was introduced to increasing concentrations of ammonium nitrogen. In the second part of the study, wastewater from a fertilizer industry was used in order to detect the removal capacity of the system. Throughout the study effects of pH on the system and the system's tolerance was observed. Data obtained during the study proved that nitrification is a process that behaves according to the zero order kinetics. Finally, the results indicated that a nitrification process can surmount very high amounts of nitrogen if the environmental conditions are idealized.