Cinci Hoca (Hüseyin Efendi)ʹnın Safranboluʹdaki hayratı: Hamide Hatun Vakfı
Ci̇nci̇ Hoca(Hüseyi̇n Effendi̇)ʹs charitable institution in safranbolu: Foundation of Hami̇de Hatun
- Tez No: 364882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma Safranbolu'da bulunan Hamide Hatun Vakfı'nı incelemektedir. Araştırmada vakfiye esas olmak üzere, atama kayıtları, şerʹiye sicilleri ve muhasebe kayıtlarından istifade edilmiştir. Giriş bölümünde; vakıf nedir menşeʹi ve çeşitleri hakkında kısaca bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra Safranbolu'nun tarihi ve gelişimi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın muhteviyatını oluşturan diğer bölümlerde vakfın kurulmasında etkin rol oynayan Hüseyin Efendi'nin hayatı, Hamide Hatun Vakfı'nın vakfiyesi, görevlileri, hayratından olan eserleri ve gelir getiren mülkleri ayrıntılı bir şekilde incelenerek vakfın muhasebe kayıtları değerlendirilmiştir. Hamide Hatun Vakfı, Cinci Hoca olarak tanınan Hüseyin Efendi tarafından 1645 tarihinde Safranbolu sancak merkezinde yarı-ailevi vakıf olarak kurulmuştur. Vakfa gelir getiren birer adet han, hamam, menzil, elli adet dükkân bulunmaktadır. Vakfın hayratlarından Kale Kapı Mescidi, Murad Paşa Camii ve vakfiyesinde olmayıp vakfa sonradan dâhil olan Bedil Camii vardır. Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde işlevini kısmen de olsa sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
This research analyzes foundation of Hamide Hatun which is located in Safranbolu. In the study, it has been benefiting from based on statutes, including the assignment records, court records and accounting records. In the introduction; it has been tried to give a brief information about“What is the origin and foundation types”. Besides that focuses on the history and development of Safranbolu. In other parts of research; Hüseyin Effendi's life who has an active role to establish the foundation, statutes, officers, charities which is one of the works and income-generating property of Hamide Hatun foundation are evaluated by examining the foundation's accounting records in detail. Hamide Hatun Foundation is established by Hüseyin Effendi, know as Cinci Hodja, in 1645 at Safranbolu half privately. There are one each caravanserai, Turkish bath, stage dayʹs journey and fifty number of shops which bring income to the foundation. There are works of foundation Kale Kapı Mosque, Murad Paşa Mosque and Bedil Mosque which is included to the foundation later. The foundation keeps on its function at structure of Foundation General Directorate partly.