Preeklampsili gebelerde serum 8-hidrodeoksi-guanosin seviyelerinin değerlendirilmesi
In pregnant women with preeclampsia to determine the levels of 8-hidroksi-2- deoksiguanozin: A prospective clinic controlled study
- Tez No: 365070
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BALAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızın amacı preeklampsi erken tanısı ve oluşumuna yönelik önlemler alınıp, hastalıktan korunulabilmesi için serum 8 Hidrodeoksi guanosin seviyesinin hastalığın gelişimindeki etkisini saptamak, mümkünse preeklampsi oluşumunu engellemeye yönelik önlemler geliştirmekti. Haziran 2013-Haziran 2014 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 25-41 gebelik haftalarında, 22 ağır preeklamptik, 18 hafif preeklamptik ve 40 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Gruplar demografik değişkenler olan yaş, kan basıncı, gestasyonel hafta, fetal doğum ağırlığı, laboratuar parametreleri, vücut kitle indeksi(VKİ) ve serum 8 hidrodeoksi guanosin düzeyleri açısından karşılaştırıldı. 8 hidrodeoksi guanosin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. İstatistiksel olarak değerlendirme ofdata Mann Whitney-U testi ve Student t testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to early diagnosis of preeclampsia and measure the formation, to protect from disease to measure of the levels of 8- Hydroxy-guanosine to determine the effect on the development of the disease, if possible, to develop measure to prevent the preeclampsia. The patients admitted to Department of Obstetric and Gynecology, Gaziantep University Faculty of Medicine, between June 2013-June 2014, 25 to 41 weeks gestation, 22 severe preeclampsia, 18 mild preeclampsia and 40 healthy pregnant women were included in the study. Groups were compared in that demographic variables of age, blood pressure, gestational age, fetal birth weight, laboratory parameters, body mass index (BMI) and the levels of 8-Hidroksi-2- Deoksiguanozin. The levels of 8-Hidroksi-2- Deoksiguanozin were measured by ELISA.In statistical evaluation ofdata were performed Mann Whitney-U test and Student t test. P value