Deneysel omurilik yaralanmalarına bağlı mesane hasarında alfa lipoik asitin etkileri
Effects of alpha lipoic acid on spinal cord injury induced changes in the rat urinary bladder
  1. Tez No: 365112
  2. Yazar: ARİF EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ZERRİN TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Deneysel çalışmalar alfa lipoik asitin (LA) omurilik hasarına karşı nöron koruyucu etkilerini ortaya koymuştur. Klinikte omurilik yaralanması sonrasında görülen en önemli komplikasyonlardan biri mesaneye ait sorunlardır. Bu nedenle omurilikte koruyucu olan LA'nın mesanedeki biyokimyasal, histolojik ve fonksiyonel değişikliklere etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Erkek Wistar albino sıçanlar (300 – 350 g); kontrol, omurilik hasarlı (OH) ve OH+ LA grubu olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Travma oluşturmak için anestezi altında laminektomi yapılarak 10 g. ağırlık 10 cm yükseklikten T10 düzeyinde düşürülmüştür. Daha sonra sıçanlara LA (50 mg/kg/gün, ip) bir hafta süreyle verilmiştir. Sekizinci gün motor skorları değerlendirilerek fonksiyonel (izole organ banyosunda kasılma-gevşeme yanıtları), biyokimyasal malondialdehid (MDA), glutatyon (GSH), sinir büyüme faktörü (NGF), kaspaz- 3, luminol ve lusigenin kemiluminesansı ve histolojik incelemeler için mesane çıkarılmıştır. Ayrıca kanda nöron spesifik enolaz (NSE) ve S100β protein düzeyi bakılmıştır. Bulgular: Mikroskopik incelemede OH' nın mesanenin detrusor kas tabakası kalınlığında anlamlı artışa (p>0.001) neden olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Alpha lipoic acid (LA) was shown to exert neuroprotection in spinal cord tissue following experimental trauma. Urinary bladder complaints are frequent in patients with spinal cord injury. Thus, the protective effects of LA on biochemical and histological changes in bladder as well as functional studies were assessed. Methods: Wistar albino rats were divided as control, spinal cord injury (SCI), and LA (50 mg/kg/day, ip) treated SCI groups (SCI+ LA). The standard weight-drop (100 g/cm force at T10) method was used to induce a moderately severe SCI. One week after the injury, neurological examination was performed and the rats were decapitated. Bladder samples were taken for histological examination, functional (isolated organ bath) studies and for the measurement of biochemical parameters malondialdehyde (MDA), gluthathione (GSH), nerve growth factor (NGF), caspase-3, luminol and lucigenin chemiluminescences.