Türkiye'de 1989-1993 döneminde İMKB indeksi, para arzı ve diğer makro ekonomik faktörler arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 36536
  2. Yazar: UĞUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, 1985 yılından itibaren Türk ekonomisinde gittikçe çoğalan bir önemle anılmaya başlanmış ve ekonomi politikalarında gözardı edilemeyecek bir faktör olarak yer almıştır. Ancak gelişmiş ülkelerin sermaye piyasalarıyla karşılaştırıldığında bulunduğu yere çok kısa bir zamanda ulaşmıştır. Böylesine hızlı büyüyen bir borsa, tabidir ki birçok problemi ve yapısal eksiklikleri beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla, borsa performansının göstergesi olan İMKB indeksinin, ekonomik analizinin yapılarak, etkileşim içinde bulunduğu makro ekonomik faktörlerin saptanması önem taşımaktadır. Bu çalışmada, başta Para Azı olmak üzere faiz oranı, enflasyon oranı ve döviz kurlarının, ekonometrik çerçevede, İMKB indeksi ile ilişkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, incelenen dönemde özellikle döviz kurlarının ÎMKB indeksi ile ilişkisi olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın asıl konusu olan Para Arzının ise, İMKB indeksi ile anlamlı bir ilişkiye, incelenen dönemde, rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Istanbul Stock and Bonds Exchange which is getting more rising importance had started to mention in Turkish economy since 1985 and it is placed as a factor which not be able to consider in economy policy. Bu it is reached the place where it is in a short time when it is compared with developed counries stock mankets. Exchange which is growing like this, it is normal that has been bringing many problems and structural deficiencies together. Consequently, Istanbul Stock and Bonds Exchange's index which indicates the performance of exchange, doing economic analize, has been carrying importance to ascertain of macro economic factors which are in influmence. In this study, It is examined the relation with Istanbul Stock and Bonds Exchange's index in econometric frame firstly current offer, interest rate, inflation rate, and foreign exchange rate. As a result, the term in study it is fixed that there was a relation especially foreign exchanges rate with Istanbul Stock and Bonds exchange. Our study's main subjeck current offer is not coincided with Istanbul Stock and Bonds exchange's index relation in sence.