Türkiye'de endüstriyel tasarım lisans eğitiminde malzeme dersinin uygulaması üzerine bir araştırma ve malzeme stüdyosu önerisi
A research about application of material course in industrial design education in Turkey and material studio proposal
- Tez No: 365558
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN CURAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında ülkemizde verilen endüstriyel tasarım lisans eğitimi içerisindeki malzeme dersi uygulamaları incelenmiş ve ders verimliliğini arttırmaya yönelik, malzeme dersine özelleşmiş fiziksel bir ders mekanı olarak önerilen Malzeme Stüdyosu kavramı konu alınmıştır. İlk olarak literatür incelemesi ile malzeme derslerinin endüstriyel tasarım eğitimi içerisindeki önemi üzerine araştırma yapılmıştır. Daha sonra Türkiye'de on yıl ve üzeri süredir endüstriyel tasarım eğitimi veren üniversiteler ile üç farklı kıtadan malzeme dersi üzerine çalışmalar yürüten endüstriyel tasarım bölümleri ziyaret edilmiştir. Gerçekleştirilen ziyaretler sırasında bölümlerdeki malzeme dersi yürütücüleri ile görüşülerek anket ve röportaj uygulamaları ile malzeme dersi ve Malzeme Stüdyosu önerisi üzerine fikirleri sorulmuştur. Ek olarak örneklem endüstriyel tasarım bölümlerindeki malzeme ders mekanları incelenmiş ve elde edilen tüm veriler karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmıştır. Son olarak elde edilen veriler üzerinden önerilen Malzeme Stüdyosu'nun temel gereksinimleri üzerine tespit ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis research, the application of materials course given in turkish industrial design education is examined and the proposal of Materials Studio as a physical course environment specialized for materials taken as subject in order to increase course efficiency. Firstly, the importance of materials course within industrial design education is investigated. Later the universities with an industrial design education background for ten years or more in Turkey and the industrial design departments researching on materials course from three different continents are visited. Surveys and interviews are done with the materials course lecturers to learn their opinions about materials course and Materials Studio proposal. Further, the materials course environments are investigated in sample industrial design departments and all obtained data analyzed comparatively. Lastly, determinations and recommendations on basic requirements of Materials Studio are made based on obtained research data.