Respiratuar distres sendromlu bebeklerin sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of results in neonatal respiratory distress syndrome
  1. Tez No: 366043
  2. Yazar: YASEMİN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Respiratuvar distresli yenidoğanlarda başlıca tedavi entübe edilip sürfaktan verilmesi ve mekanik ventilatör desteğinin sağlanmasıdır. Bu yaklaşım hayat kurtarıcı olsa da entübasyonun ve mekanik ventilatörün komplikasyonlarına bağlı sekeller ve hatta ölümler önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada; RDS'li bebeklerde yeni geliştirilen ve daha az invaziv surfaktan uygulama yöntemlerinin (ince kateter yöntemi, INSURE ) etkinliğini değerlendirmesi ve bu yöntemlerin birbiriyle karşılaştırılması amaçlandı. Araştırma, gestasyon haftası >24 ve
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF RESULTS IN NEONATAL RESPIRATORY DISTRESS SYNDROME Surfactant is usually given to mechanically ventilated preterm infant via an endotracheal tube to treat respiratory distress syndrome. Even if this approach is life saving method, mechanical ventilation and entubation are risk factors for mortality and morbidity. This study was conducted to evaluate and compare the effectiveness of new developed minimal invasive methods of surfactant administration (thin catheter method by using magill forceps, INSURE) The research has been performed on spontaneously breathing infants, whose gestational age was >24 and