Farklı tasarımlı tek parça fiber post-kor sistemi ile konvansiyonel fiber post-kor sistemlerinin dayanıklılıklarının in vitro olarak incelenmesi
In vitro fracture strength evaluation of one piece fiber post­-core and conventional fiber post­-core systems
  1. Tez No: 366066
  2. Yazar: ZELİHA GENÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ERSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kanal tedavili dişlerin protetik rehabilitasyonunda kron retansiyonunu sağlamak amacıyla genellikle endodontik post ve kora gereksinim vardır. Bununla birlikte bazı kanal tedavili kökler fazlasıyla zayıflamış olabilir. Bu tip zayıflamış dişlerin prognozu diş ve protetik materyaller arasında monoblok bir yapı sağlanarak iyileştirilebilir. Bu çalışmanın amacı zayıflatılmış kanal tedavili dişlere uygulanan iki farklı tek parça fiber post-kor sistemi ile, konvansiyonel fiber post-kor sisteminin kırılma dayanıklılığı açısından değerlendirilmesidir. 30 adet yeni çekilmiş insan maxiller santral kesicisi dişi mine-sement birleşiminin altından kesilerek köklere kanal tedavisi yapıldı. Post yerleşimi için kanallar hazırlandıktan sonra uygun frezle kanal ağzı genişletildi. Hazırlanan kökler rastgele her grupta 10 örnek olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna konvansiyonel fiber post (KFP) ile birlikte kompozit kor materyali uygulandı. Diğer iki gruba ise; kor şekilleri farklı tek parça fiber post-kor yapı olan Monokor Fiber Post (MFP) ve Fit Fiber Post (FFP) uygulandı. Post kor yapıların üzerine ise adeziv rezin siman ile zirkonyum altyapılar yapıştırıldı. Sonrasında örnekler 6000 kez ısısal devinime tabi tutuldu (5-55 ̊C). Örneklere, universal test cihazı yardımıyla insizal bölgeden 45° açıyla 1 mm/dak. hızla statik kuvvet uygulandı. Kırılma şekillerine göre gruplandırıldı. Grupların ortalama kırılma kuvvet (N) değerleri MFP, KFP ve FFP grupları sırasıyla 315,8 N, 218,7 N, 146 N'dur. Veriler, nonparametrik test olan Kruskal Wallis varyans analiz yöntemi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The prosthetic rehabilitation of endodontically treated teeth usually requires the use of endodontic posts and coronal cores to improve crown retention. However, some residual root walls are extensively damaged. The prognosis of these weakened roots can be improved by an ideal 'monoblock' restoration that creates a single biomechanical complex between the tooth structure and the prosthetic components. The purpose of this study was to determine the fracture resistance of experimentally weakened roots reinforced with one piece fiber post systems compared with conventional systems that prefabricated posts. Thirty human maxillary central incisors had their crowns removed below the cemento-enamel junction and were endodontically treated. The canals were prepared for post fixation, and the canal walls were flared using a taper diamond bur. The prepared roots were randomly divided into three consisting of 10 teeth. The control group used a conventionally fiber post-core systems (KFP), cores were built up using composite. Experimental groups were restored as follows: Monokor Fiber Post (MFP) and Fit Fiber Post (FFP) which are one piece fiber post systems with different core shape. All posts were cemented with an adhesive resin cement. Then zirconia substructure crowns were luted using adhesive resin cements. After cementation of crowns to core structures with resin luting agent, 6000 thermal cycles (5-55 ̊C) applied. Specimens were loaded at 45° in a universal testing machine at a crosshead speed of 1 mm/min until failure. The mean failure loads (N) of test groups MFP, KFP, and FFP were respectively 315,8 N, 218,7 N, 146 N. The data is analysed using Kruscal Wallis variance analysis method, which is nonparametric.