Hak Dini Kur'an Dili'nde nüzul sırasına göre tefsir rivayetleri
The revelation order of the narrated tafseers by Hak Dini Kur'an Dili
  1. Tez No: 366495
  2. Yazar: ÖMER ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 449
Özet
Şahingöz, Ömer,“Hak Dini Kur'an Dili'nde Nüzul Sırasına Göre Tefsir Rivayetleri”Yüksek Lisanstezi, Danışman; Prof. Dr. Ahmet Nedim SERİNSU, 420 s. Bu çalışmamızda, yakın tarihimizin önemli Türk diliyle telif edilmiş tefsir kaynak eselerinden olan ve çok yönlü dirayet boyutuyla bilinen Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır ( 1878-1942) tarafından kaleme alınmış olan Hak Dini Kur'an Dili'nde, nüzul sırasına göre bir okuma yaparak rivayet yönünü tarihi seyri içerisinde Elmalılı'nın yorumuyla tespit etmek amaçlanmaktadır. Araştırmamız giriş, iki bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi, Elamlılı Hamdi Yazır'ın hayatı ve tefsir rivayetlerinin mahiyeti ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Birinci bölümde; Mekkî surelerdeki tefsir rivayetlerinin mahiyetini ortaya koyduk. İkinci bölümde; Medenî surelerdeki tefsir rivayetlerinin mahiyetini sunduk. Sonuç bölümünde; Okumalarımızdan hasıl olan rivayetleri bir değerlendirmeye tabi tuttuk.
Özet (Çeviri)
Şahingöz, Ömer,“The revelation order of the narrated tafseers by Hak Dini Kur'an Dili”Masters Thesis, Advisor; Prof. Dr. Ahmet Nedim SERİNSU, 420p. The purpose of this study is to determine Elmalılı Hamdi Yazar's review throughout the course of history based on the revelation order of Hak Dini Kur'an Dili written by Elmalılı Hamdi Yazar. This important Tafsir source which has been copyrighted in turkish language is known with its sophisticated agility of our recent history. Our research consists of an introduction, two parts and a conclusion. The introduction includes the topic, the importance, the purpose, the method and also Elmalılı Hamdi Yazars life and the nature of the narrated tafseers. İn part one; We present the nature of the narrated tafseers in the makkan surahs. İn part two; The nature of the narrated tafseers in the madani surahs have been presented. İn the conclusion we have evaluated the narratives.