Erzincan Müzesinde bulunan XII.-XIV. yüzyıl seramikleri
Ceramics in Erzincan Museum from XII.-XIV. centruies
  1. Tez No: 366810
  2. Yazar: TURGAY POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Seramikler, bulundukları bölgelerin ve bu bölgelerde yaşayan insanların ekonomik, kültürel, sosyal hayatlarını, inançlarını, yaşayış biçimlerini yansıtan en önemli bulgular arasında yer alırlar. Anadolu toprakları üzerinde özellikle Ortaçağ seramik sanatı ile ilgili kazılar ve araştırmalar yapılmış, Özellikle Anadolu Selçuklu Devri seramik sanatı hakkında çeşitli bilgiler verilmiştir. Ancak yine de bu kazılar da bulunan eserler sistematik bir şekilde değerlendirilip yayınlanamamıştır. Asıl konumuzu oluşturan Erzincan Müzesi seramikleri bünyesinde barındırdığı çok sayıdaki Selçuklu devri seramikleriyle bu devrin seramik sanatı anlayışına dair bilgilenmeye yardımcı olacaktır. Müze bünyesinde bulunan ve çalışmamızda detaylı bir şekilde envanterleri, resimleri ve çizimleri ile incelenen eserler ile Anadolu üzerinde yapılan birçok kazıda bulunan eserler karşılaştırılarak değerlendirilip seramik sanatının gelişim aşaması ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. 11. ve 13. yüzyıllarda İran Selçukluları Rey ve Keşan gibi merkezlerinde“Lüster”tekniğini kullanmışlar ve seramik sanatına asıl katkıları“Minai”tekniğini keşfetmeleriyle olmuştur. İran Selçuklularından sonra Anadolu'da egemenlik kuran Anadolu Selçuklu Devleti, Anadolu topraklarında kendileriyle getirdikleri bu mirası müthiş bir şekilde geliştirmiş, 13. yüzyıla kadar iç ve dış mücadeleler ve savaşlarla uğraşmalarına rağmen bu yüzyılla birlikte özgün seramik örnekler vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ceramics are one of the most important findings reflecting people's life such as economic, cultural, religion, and social life in areas which they were found. Excavation were conducted in Anatolia about medieval art of ceramics art of ceramics and different type of information were given about Anatolian Seljuk's state but artifacts found in the excavations didn't published systematically. Erzincan Museum which our real subject with ceramics dates from XII.- XIV. centuries will help us to have information about Seljuk's ceramic art. Ceramics, which occupy in the Erzincan Museum and scrutinized in our work were compared with other ceramic findings which were found in differ region at Anatolian. The result of excavation work compared Works and exhibited in museums in Anatolia as a result of research, the largest contribution to the art of ceramics maker is Seljuks 11. and 13. Centuries Iranian Seljuk's used technique of“Lüster”in Rey and Keşan capital and the most important thing they discovered technique of“Minai”. After İranian Seljuks, Anatolian Seljuks state developed these techniques although they make internal and external war, they have produced original ceramics.