Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde hayvancılık sektörünün mevcut durumu ve çiftçilerin beklentileri
Current status of livestock sector in Northeast Anatolia and the farmers' expectations
- Tez No: 366882
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nin bir alt bölgesi olan TRA2 Bölgesi, Türkiye'de gelişmişlik düzeyi en düşük olan Ağrı, Iğdır, Kars ve Ardahan illerimizi bünyesinde barındırmaktadır. Bölgenin kalkınması için uygulanan politikaların ve sağlanan teşviklerin bölgenin kalkınmasına yeterli katkı sağlamadığı, bölge ile ülkenin batı kesimi arasındaki gelişmişlik farkı gittikçe derinleştiği görülmektedir. Bu tez çalışmasında, bölge ekonomisi için büyük önem arz eden hayvancılık sektörü ele alınmıştır. Çalışmamızda, öncelikle Türkiye'de genel olarak hayvancılık sektörünün tarihsel süreci, mevcut durumu, karşı karşıya olduğu sorunlar ve ekonomik açıdan önemi işlendikten sonra Türkiye'de hayvancılığın en yoğun olduğu bölgelerden biri olan TRA2 Bölgesi'ndeki hayvancılık sektörünün yapısına ve bölge ekonomisindeki önemine değinilmiştir. Diğer yandan son bölümde ise TRA2 Bölgesi'nde hayvan yetiştiricileri ile yapılan anketler SPSS Programında analiz edilip, çözüm önerileri getirilmiştir. Bu çalışma sunucunda, TRA2 Bölgesi için çok büyük öneme sahip olan hayvancılık sektörü için hükümetin çok ciddi teşvikler ve yatırımlar yapması, bölgede eğitim seminerlerin verilmesi, örgütlenmenin teşvik edilmesi, hayvansal ürünlerin ve kaba yem fiyat istikrarının sağlanması gibi çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TRA2 is a sub-region of Northeastern Anatolia that includes the lowest developed provinces; Agri, Igdir, Kars and Ardahan. Endeavor of development policies and incentives provided to region is not enough to contribute to the development of the region, so disparities between region and the western part of the country is deepening. In this study, the livestock sector which has vital importance for region economy is discussed. In this study, after searching generally the livestock sector historical process, the current state, problems and economic importance, it focuses on livestock industry and its structure of processing animal husbandry in the most intense region, TRA2. Finally, surveys are applied to TRA2 livestock industry owners. It is analysied by SPSS then some solutions are suggested. According to this study, TRA2 Area has immense importance of having livestock sector and governments should take serious steps such as much incentives, increasing investments in the region, training seminars, promoting cooperatives, animal products, stabilizing of fodder price.