Kuşadalı Ahmet Efendi'nin 'Risale El-Berzahiyye' adlı eserinin edisyon kritiği
A Critical edition of Kuşadalı Ahmed Efendi's Work Entitled 'Risâlah al-Barzakhiyyah'
- Tez No: 366897
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu risalede Keskin Ahmed Efendi berzah âleminin halleri hakkında bazı önemli meseleler, kabir sorgusu, ruhların karşılaşması, bedenlerin yok olması, musibetlere sabretme gibi önemli konuları ele almıştır. Bu risaleyi çalışırken ve tahkik ederken çalışmalarımızı üç ana başlık etrafında yürüttük: Birinci bölümde; müellif, adı, doğumu, vefatı ve eserlerine yer verdik. İkinci bölümde; risalenin nüshalarını, araştırma konumuz, risalenin önemi, risalenin telif sebebi ve öne çıkan kaynaklar ele alındı. Bunu, müellifin yöntemi ve tahkik yöntemimiz takip etti. Berzah alemi hakkında müelliften önce yapılan çalışmalara değinerek bu bölümü bitirdik. Üçüncü bölümde ise risalenin metni, nüshaların farklarına da işaret ederek risalenin tahkiki, hadislerin tahrici ve nakillerin, iktibasların kaynaklarından tespit edilmesine yer verildi. Araştırmamızı sonuç kısmı ve açıklayıcı bir fihristle bitirdik.
Özet (Çeviri)
This thesis takes into account Ahmed Keskin Efendi's treatise on the realm of the barzakh (isthmus), including substantialities such as questioning in the grave, meeting of the arwâh (souls), perishment of bodies, and patience during calamities. Our study of Keskin Efendi's treatise was carried out under three major headings. The first section provides information on the author's life, birth and death, in addition to his written works. In the second section, the following was anlayzed in relation to the treatise: its manuscript, our research topic, its significance, reasons for its authorship, and its prominent sources. This was followed by a discussion on the author's methodology along with the methodology utilized in our research. We concluded the section by referring to the author's previous works on the realm of the barzakh. As for the third section, we dealt with the treatise text, and while pointing to variations found in the treatise's manuscripts, we touched on the derivation and commentary of the ahâdeeth (prophetic narrations) together with an evaluation of the excerpt's sources. Our study's final section was conlcuded with an explanatory index.