A new approach to dynamic allocation of hospital elective admissions using markov decision processes
Hastaların elecıve kabüllerinin markov karar proseslerıyle dınamık tahsısıne yeni bir yaklaşım
- Tez No: 367650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LERZAN ÖRMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kontrolsüz hasta akışı ve hastanede kalış süresindeki (occupancy) değişkenlik, tedavide gecikmelere, acilde tıkanıklıklara, iptallere, başka hastanelere yönlendirmeye ve hasta ayrılmalarına neden olmaktadır. Yatarak tedavi gören hastaların kabulünü kontrol ederek yapılan etkili yatak kapasitesi yönetimi bekleme sürelerinin azaltılması, düşük sistem kullanım sürelerinin sürdürülmesi ve sunulan servisin geliştirilmesinde önemli rol oynar. Mevcut durumda, takip edebilirlik (izlenilirlik) uğruna, çoğu araştırmacı tek bir odaya (koğuşa) odaklanmaktadır, ancak ne yazık ki, yüksek yoğunluktaki hastanelerde, diğer odalardan nakledilen (transfer edilen) hastalar kayıt kabul geçitlerini hem hastalar hem de hastane yönetimi açısından istenilmeyen ya da (hatta) imkânsız (infeasible) bir hale getirmektedir. Bu çalışmada, daha iyi bir sonuç elde etmek için, iki hastane odasının birbiriyle etkileşmesine ve kendi odalarında hiçbir boş yatak kalmadığında hastalarını diğerinin odasına (koğuşuna) nakletmesine izin vermekteyiz. İlk olarak, Markov karar süreç modeli kullandığımız bir optimal kabul kuralı (policy) sunduk ve daha sonra optimal kurallar için birkaç monotonisite sonucunu gösterdik. Buna ek olarak, sistemin sıkışıklık (tıkanıklık) derecesini gözetmeksizin bir hasta tipinin kabul edilip edilmemesini sağlayan bir grup yeterlilik koşulu geliştirdik. Hasta kabulünde Markov karar süreç yapısını kullanarak, hastane koğuşlarındaki hasta akışını dengelemek amacıyla denetim kullanarak, hastanede kalış süresindeki değişkenliği azaltabileceğini gösterdik. Bu çalışma, kaynak tahsisi kararları ve hasta memnuniyeti gelişimiyle ilgilenen gerçek bir özel hastaneye dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Uncontrolled patient flow and variability in hospital occupancy cause treatment delays, emergency blockages, cancellations, diversions and patient elopement. Efficient bed management through controlling inpatient admissions plays a significant role in decreasing waiting time, maintaining lower system occupancy and improving service delivery. Currently, for the sake of tractability, most researchers focus on a single ward, but unfortunately, in highly utilized hospitals, transferred patients from other wards make the admission gateway undesirable or infeasible both for patients and hospital managers. In this research, to obtain a better result, we allow two hospital wards to interact with each other and transfer their patients to the other's ward while there is no free bed in their own ward. We first present an optimal admission policy using a Markov decision process model, and then show some monotonicity results for optimal policies. In addition, we develop a set of sufficient conditions, which ensure that a patient type should be admitted or not, regardless of the system congestion level. Using the Markov decision process framework on inpatient admission, we show that leveraging controls to stabilize patient flow through the hospital wards can mitigate variability in hospital occupancy. This work is based on an actual private hospital concerned with resource allocation decisions and patient satisfaction improvements.