Performans veri analizlerine bağlı olarak deneysel bir otomobil klima sisteminin kontrolü
Control of an experimental auto air conditioning system depending on performance data analysis
  1. Tez No: 367699
  2. Yazar: SALİH ATÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ESKİKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde otomotiv, biyomedikal, endüstriyel üretim, uzaktan makine kontrolü, depolama ve takip, bina ve fabrika otomasyonu gibi birçok alanda güvenilir ve az maliyetli uygulamaların gerçekleştirilmesinde gelişmiş kontrol yöntemlerinin kullanılması büyük önem kazanmaktadır. Bu çeşit endüstriyel uygulamalarda en çok kullanılan kontrolör çeşitlerinden birisi de PID kontrolördür. Bir PID denetleyici, ölçülü bir süreç içinde değişen ve istenilen ayar noktası ile arasındaki fark için bir hata değeri hesaplar. Kontrolör, proses kontrol girişini ayarlayarak hatayı en aza indirerek istenilen ayar değerine ulaşmak için çalışır. Elde edilen bu hata değerlerinin takibi ve kontrolü içinde mikroişlemci tabanlı gelişmiş sistemler örneğin PLC'ler kullanılmaktadır. PLC'ler kullanıcıya daha geniş sistem kontrolü imkânı sağlamakta ve hata takibini kolaylaştırmaktadır. Böylelikle sistem dijital giriş çıkış avantajına ve güvenli bir veri haberleşmesine sahip olmaktadır. Bu çalışmada, deneysel bir otomobil klima sistemi elektriksel ölçüm cihazlarıyla donatılarak laboratuvar ortamında kurulmuştur. Gerçekleştirilen veri toplama ve kontrol sistemi ile sensörlerden gelen anlık veriler modbus protokolü ile bilgisayar ortamında işlenmekte ve sistemin performans analizi yapılabilmektedir. Oluşturulan arayüz programı ile motor devri, iç ve dış ünite hava sıcaklıkları ile hızları gibi ölçümlere müdahale edilebilmektedir. Bu sayede bir otomobil iklimlendirme sisteminin en ideal ortamda çalışması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, using of advanced control methods in order to realize the safe and economical applications at many fields like automotive, biomedical, industrial production, remote machine control, storage and following, building and factory automation has became great importance. On these type industrial applications, PID controller is one of the commonly used controller types. A PID controller calculates an error value as the difference between a measured process variable and a desired setpoint. The controller attempts to achieve desired set value by adjusting the process control inputs and by minimizing the error. Microprocessor based systems, e.g. PLCs, are used for following and controlling of these obtained error values. PLCs provide user opportunity of more widely system control and make the error follow-up easy. Thus, the system has digital input and output advantage and a safe data communication. In this study an experimental automobile air conditioning system has been equipped with electrical measuring devices and has been constructed in laboratory. Immediate data comes from sensors throughout the realized data collection and control system is processed in computer with modbus protocol and performance analyze of the system can be made. The created interface program can intervene in measurements like engine speed, internal and external unit air temperature and speeds. By this means, it is aimed to being operate an automobile air conditioning system in the most ideal environment.