Gıda ürünleri pazarlamasında yeşil pazarlama kavramı ve tüketici yaklaşımı: Adana ili örneği
Green marketing concept in food marketing: Consumer attitude an application in adana
- Tez No: 367721
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yeşil Pazarlama kavramı, tek başına ürüne odaklanmayan bununla birlikte diğer pazarlama karması elemanlarını da kapsayan geniş bir kavramdır. Bu nedenle Yeşil Pazarlamanın, üretim ve tüketimin tüm süreçlerine entegre edilmesi gerekir. Bu çalışmada Yeşil Pazarlama kavramının teorik çerçevesi, tüketicilerin tutum ve davranışları açısından literatürdeki benzer çalışmalar referans alınarak incelenmiş ve Adana ilindeki tüketicilerin bu konu ile ilgili tutumlarını ölçmek amacıyla bir alan çalışması yapılmıştır. 410 tüketici ile yapılan anket çalışmasında elde edilen verilerin analizi için bağımsız t-testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Çalışmada, tüketicilerin çevreye olan tutumlarının cinsiyet, yaş ve sahip oldukları çocukların yaşları bakımından farklılık göstermediği saptanmıştır. Bunlara ek olarak yaş ortalaması yüksek olanların gençlere göre çevresel tahribata karşı daha bilinçli ve çevre için çaba göstermeye daha gönüllü oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of Green Marketing does not only focus on“Green Product”but also the other marketing mix tools. Success of Green Marketing depends on its adoptation and entegration of production and consumption process. This study investigates the conceptual framework of Green Marketing, furthermore consumer behaviours and attitudes to Green Marketing. In addition, a field study conducted on 410 consumers in the biggest shopping mall in Adana. According to the results, there is not a significant difference related with consumers' attitude from the point of gender, their age and age of their children. However, older consumers are more concious to environmental issues in comprasion to younger consumers.