Konstrüktivizmin ütopyacı yönü
Utopian character of constructivism
- Tez No: 367921
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ütopya kavramı insan odaklı yaşantıyı daha iyiye götürdüğü ve gelecek için umut vaat ettiği sürece sanat ile ilişkilendirilebilir. Sanat her dönemde hem tanımı hem de içeriği açısından farklılıklar arz etse de, toplumsal ve siyasal örgütlenmeler ütopyacı bir bakış açısıyla onu dönüştürür ve yeniden tanımlar. Konstrüktivizm ve Ütopya kavramı arasında yapısal olarak, toplumsal ve geleceğe dair“yeni bir hayat ve inşası”fikri bulunur. Bu yönleri ile Konstrüktivizm ve Ütopya arasında pek çok özdeşlik vardır. Bu tezin içeriği hem Konstrüktivist hem de ütopist fikirleri bir araya getirmeye odaklanır. Birinci bölüm Konstrüktivizm ve Ütopya kavramları arasında özdeşlik kurarken, ikinci bölümde bu hareket bir ütopya kurgusu ile anlatılır. Üçüncü kısımda hikayedeki karakterleri ve mekanları referans alarak oluşturulmuş tez görselleri açıklanır. Sonuç kısmı ile bu tez ile amaçlanan genel anlayış ifade edilir. Anahtar Sözcükler Konstrüktivizm, Ütopya, Kolaj
Özet (Çeviri)
As long as the concept of Utopia to take people-oriented life forward and the promise of hope for the future may be associated with art. Although in each period, the definition of art in term of both content and description supply differences, social and political organisations transform and redefine it in a utopian perspective. One can find structurally the idea of“build a new life”between Constructivism and Utopia. Through these aspects Constructivism and Utopia are sort of identical. The content of this thesis as well as Constructivist focuses on bringing together ideas Utopian. In the first section, as establishing identity between the concept of Constructivism and Utopia, in the second section Constructivism described with an utopian fiction. In the third section, thesis images, formed by the reference of characters and places in the story, described. In the conclusion section, the ideas aimed by this thesis stated. Keywords Constructivism, Utopia, Collage