An empirical analysis on non-linear impacts of income on crime:An ARDL application
Gelirin suç üzerindeki doğrusal olmayan etkilerinin ampirik bir çalışması: ARDL uygulaması
  1. Tez No: 367938
  2. Yazar: EZGİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN YETKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, gelirin suç üzerindeki doğrusal olmayan etkilerini incelemektedir. Ekonometri analizi uygulanarak, 1965-2010 zaman aralığında gelirin G7 ülkelerindeki etkisi tahmin edilmiştir. Gelirin ve işsizliğin suç üzerindeki uzun dönem etkisini belirleyebilmek için ARDL modeli uygulanmıştır. Yapılan analize göre uzun dönemde gelir ve suç arasında Kuznets Eğrisi Hipotezi'ne benzer olarak ters U-şekli baskın olarak bulunmuştur. Bu sayede, ekonomide gelir artışı yaşanırken, politika yapıcıların kişi başına düşen gelir artarken suç oranlarının düşmesini beklememesi gerekir sonucuna varılmıştır. Uyum politikaları, gelir artış yıllarının başlangıç dönemlerinde suç oranlarını düşük tutma üzerine kurulmalıdır. Bu sonuç alışılmışın dışında bir katkıdır, çünkü literatürdeki birçok çalışma gelir ve suç arasında doğrusal bir ilişki olduğunu varsaymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the nonlinear impacts of income on crime. Through the econometric analysis, the role of income on crime in G7 countries over the period 1965–2010 is estimated. An ARDL (autoregressive distributed lag) model is used for identifying the role of income on crime in the long-run. The findings show that an inverted-U shaped relationship is the dominant form between income and crime in the long run, à la the Kuznets Curve Hypothesis (KCH). Hence it has been concluded that, in economies experiencing an increase in incomes, policy makers should not expect that crime rates will fall by default as income per capita rises. Accommodating policies are required to keep crime rates low in the early periods of growing incomes. This is a novel contribution, given that majority of the literature assumes a linear relationship between income and crime.