The Use of steam-CO2 process in linear and three dimensional unconsolidated limestone models for heavy oil recovery
- Tez No: 3680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER OKANDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışmada, karbondioksit, buhar ve buhar-karbondioksit sürekli basım operasyonlarının, ağır petrol içeren kireçtaşı rezervuara sahip, Batı Raman ve Çamurlu sahalarına uygulanabilirliği tek ve üç boyutlu fiziksel modellerde incelendi. Çamurlu ll.l °API ve Batı Ramar. 12.5“API gravitelerde olup sırasıyla 64 Pa.s ve 41 Pa.s akmazlık değerlerine sahiplerdir../. 40 gözeneklik ve 29 darcy geçirgeni iÇe sahip olan kalker model V, 75 ham petrol ve */. 25 suyla doyurularak deneylere hazırlandı. Modelin yalnız karbondioksit, yalnız buhar ve buhar-karbondioksi t basımlarına göre davranışı, enjeksiyon basıncı, üretim hızı, petrol kurtarımı, kondensat üretimi bir ve üç boyutlu buhar önü hareketi analiz edilerek saptandı. -vı-Sürekli ve döngüsel karbondioksit, basımının tek boyutlu modelde denenmesinde döngüsel basıma göre sürekli basımın petrol kurtarımı açısından verimli olmadığı gözlendi. Sürekli basımda? karbondioksit garının düşük debide basılması daha yüksek petrol kurtar ımını sağladı. Petrol kurtarımı sürekli basımda '/. t?. 4 ve V. 1B.4 orijinal yerinde petrol olarak elde edildi ve döngüsel basımda ise 'A 13. A ve V, İA.E orijinal yerinde petrole ulaştı. Tek boyutlu buhar ve buhar-k'arbondioksi t testlerinde» optimum COa/buhar oranının varlığı gözlendi ve optimum COWbuhar oranının üzerindeki oranlarda yapılan deneylerde petrol üretiminin artmadığı görüldü. Buhar ve buhar-karbondioksit deneylerinde ”kondensat" diye adlandır ilan orijinal petrole göre çok düşük yoğunluk değerleri olan hafif petrol fraksiyonları üretildi. Buhar-karbondioksit deneyler indeki toplam petrol üretimi buhar uygulamasına nazaran V, 10 ve '/. 13 daha fazlaydı. Karbondioksit basımından sonra buhar basımının petrol üretiminde yalnız buhar basımına oranla bir artış getirmediği gözlendi. üç boyutlu model deneylerinde C0E/buhar oranı» tek boyutlu deneylerde en yüksek petrol üretimini sağlıyan oranlarda seçildi, üç boyutlu akış etkisinden dolayı petrol kurtar ımmda bir boyutlu deneylere göre % 60 azalma gözlendi. Bu deneylerde ortamdaki petrolün hareketli hale gelip üretilmesini sağlıyan mekanizmalar buhar d ist i lasyonu,.karbondioksitin hafif petrol fraksiyonlarının çıkartılmasında yardımcı olması, sıcaklık yükseliminden dolayı petrolün akmazlığının azalması ve gaz ötelemesi etkisiydi. -vii-Bu araştırmanın sonuçları, ağır petrol içeren kireçtaşı ortamlarına buhar ve karbondioksiti birlikte uygulayarak yalnız buhar ve karbondioksit basımına göre operasyonun verimliliğinin art. ir ı lab i 1 presini ortaya koymuştur. Anahtar kelimeler : karbondioksit basımı. buhar hasımı, buhar- karbondioksit basımı, tek boyutlu model, üç boyutlu model, kireçtaşı rezervuar, ağır petrol kurtarımı
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the performance of limestone reservoirs of Turkish heavy oil fields, Batı Raman and Çamurlu, subject to COa, steam and steam-COa flooding processes in linear and three dimensional physical models. Çamurlu has 11.1 »API and Batı Raman has 12.5 «API gravities with viscosities of 64 Pa. s and 41 Pa. s at 20 C respectively. The porous medium had 40 '/. porosity and £9 darcy absolute permeability. 75 */. oil and 25 */. water saturations were used during tests. Response of the system to only C0S injection, only steam injection and to steam-CO^. injection was analyzed in terms of changes in injection pressure, production rate, recovery, condensate production, and one and three dimensional model steam front movements.... -in-The continuous and cyclic COs injection processes were tested in a linear model. It was resulted that the continuous COg. injection was inefficient method for heavy oil recovery compared to cyclic process at test conditions. For continuous injection tests» the maximum oil recovery was obtained where C0E injection rate was small at a given cumulative injected C0S content. The oil recoveries ranged between E.4 and 12.4 '/. of original oil in place