Bestekâr Zeki Arif Ataergin hayatı ve eserleri
The life and workings of composer Zeki̇ Ari̇f Ataergi̇n
- Tez No: 368115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Müzik, Biography, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 501
Özet
Önemli bir bestekâr olan Zeki Ârif Ataergin' in hayatı ve eserlerini konu alan bu çalışma giriş, iki bölüm, sonuç ve eklerden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. Birinci bölüm Zeki Ârif Ataergin' in hayatı, sanat hayatı, hânendeliği, bestekârlığı ve şahsiyeti hakkında bilgiler vermektedir.İkinci bölümde Zeki Ârif Ataergin' in eserlerinin alfabetik listeleri yer almaktadır. Sonuç kısmında ise çalışmamız neticesinde ulaştığımız bilgiler özetlenmiştir. Ekler bölümünde ise Zeki Ârif Ataergin' in hayatı ve çalışmaları ile ilgili belgeler, hayatına ışık tutacak fotoğraflar, el yazısıyla eserlerinden bazı örnekler ve bazı eserlerinin notaları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study which's subject is Zeki Ârif Ataergin, an important composer, is composed of an introduction, two chapters, conclusion and appendix. In introduction part, the purpose, content and method of the stufy is indicated. First chapter gives information about Zeki Ârif Ataergin's life, art life, songster, composition and personality. The alphabetic lists of Zeki Ârif Ataergin' s works take part in the second chapter. In the conclusion part, the information, attended from this study is summarized Some documents about Zeki Ârif Ataergin' s life and works, photos that will shed light to his life, examples from his works that contain his hand writings and his workings notes take part in appendix.