Türk Silahlı Kuvvetlerinde vizyon oluşturma strateji belirleme ve proje seçimi süreçlerine yönelik bütüncül bir yöntem önerisi
An integrated method proposal for vision formation strategy definition and processes of project selection in Turkish Armed Forces
- Tez No: 368139
- Danışmanlar: DR. ÖMER LİVVARÇİN, DR. EYÜP SERDAR GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmanın amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) vizyon, strateji ve projeler arasında uyumluluğu, sınırlı kaynakların verimli kullanımını, birimler arasında eşgüdümü sağlayacak dünyadaki diğer ülke uygulamalarının da incelendiği bir yöntem ortaya koymaktır. Konu ile ilgili TSK'da strateji ve proje seçimi konularında 15 uzman ile görüşme yapıldı. Çalışmanın uygulama bölümünde nitel araştırma kapsamında konuyu ölçen ve ilk defa bu araştırma için hazırlanmış (12) soruluk bir görüşme formu kullanıldı. Görüşme katılımcılarının ifadelerinden elde edilen verilerin“gömülü kuram”nitel araştırma deseninde detaylı olarak içerik ve sayısal analizleri yapıldı. TSK'nın mevcut uygulamalarından (30) tema ve (20) aşama tespit edildi. Görüşmenin bulguları kapsamında vizyon oluşturma, strateji belirleme ve proje seçimi ile ilgili öne çıkan temalardan ilk üçü sırasıyla“kritik teknolojilere millî imkanlarla sahip olma üstünlüğü ile yapılabilirlik; müşterek anlayış birliği ile ortak havuzdan kullanım; önemli ülke ve kurumların sistemlerini inceleme”olarak ortaya çıktı. Sonuncu tema ise“diğer projelerle uyumluluk”olarak belirlendi. Yine araştırmanın bulguları kapsamında vizyon strateji ve proje seçimi ile ilgili aşamalardan ilk üçü sistematik sırayla“Millî Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB) politik direktifi ve mevcut doktrinleri inceleme; Genelkurmay Başkanlığı Strateji Direktifinin yayımlanması, Türkiye Millî Askerî Stratejisini (TÜMAS) inceleme”olarak ortaya çıktı. Sonuncu aşama ise“İzleme kontrol gözden geçirme ve iyileştirme”olarak belirlendi. Devamında süreci iyileştirilmeye yönelik olarak Vizyon 2023 Çalışması ile uyumluluğu ve Denge Yaklaşımını esas alan“bütünleşik vizyon oluşturma, strateji belirleme ve proje seçimi”nden oluşan bir kavramsal yöntem belirlenerek bir uygulama planı önerildi. Çalışmada genel olarak vizyon yönetiminin öncül aşamaları“vizyon oluşturma”; strateji yönetimi öncül aşamaları“strateji belirleme”ve proje yönetimi öncül aşamaları“proje seçimi”kavramları adı altında bilimsel araştırma süreci takip edilerek incelendi. Bu incelemeler ışığında bu üç kavramın bütünleştirilebileceği ortaya çıktı. Çalışma yönetim bilimi yazınına büyük organizasyonların uygulamaya dönük alanlarında vizyon oluşturma, strateji belirleme ve proje seçimi uyumluluğunu sağlayabilecek gerçek hayatta uygulanabilir bir metodoloji ile katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda ortaya koyduğu vizyon oluşturma, strateji belirleme ve proje seçimi süreçleri arasında eşgüdümü sağlayan yeni bir kavramsal yöntem ile vizyon, strateji ve proje yönetimi alanlarında araştırma yapacaklara çalışmalarında rehberlik edecektir. Kavramsal yöntemi kullanacak TSK'nın her alt birimi uygulayıcı olarak kurumsal vizyon, strateji ve proje seçimi ile kendi faaliyetlerini uyumlu hale getirebilecektir. Çalışmanın sonunda ise araştırmacılara ve uygulayıcılara çeşitli önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to propose a science based method that can provide coordination between units, use the restricted sources effectively, give opportunity to projects, vision and strategy accordance in Turkish Armed Forces (TAF), and to form a method in which the other countries applications are examined. (15) experts, who are specialized in project and strategy selection, were met in TAF about this subject. In practice part of this work, interview forms that measure subject, made in quantity search scobe, and also an interview form inculuding (12) questions prepared work was made and applied. In adition, obtained data were analyzed deeply in“grounded theory”quantity pattern. A concept method was defined that includes (20) phases and (30) themes for proposing to TAF. In the scobe of interview, findings, the first three main themes which are first in importance in vision formation, project defining and project selection are first is the feasibility with superiority to own critical technologies made in national sources, the second is the usage from the common pool with joint mental unity and the third is search of organizations systems. The last theme was defined as“accordance with other projects.”Morever, in the scobe of research's findings from the phases related with integration of vision, strategy, and project selection the first three topics in systematic order are;“National Security Policy Document and investigation of directives and actual doctrines; the broadcast of General Staff's Strategy Directives and the investigation of Turkish National Military Strategies (TNMS).”Besides, the last theme was defined as monitoring, controlling, revising and improving. Furthermore, from the phases related with integration of vision, strategy and project selection, the first three in importance sequance are; determination of movement needs by Force Commanderships, National Security Policy Document and investigation of directives and actual doctrines, the convention of concept to road map; integrating the strategy with knowledge backlog and obtaining intelligence. The last theme was defined was defined as“Approvement by Commandership”. In addition to this, for improving the process, a conceptual method both which is formed of an integrated Project selection, strategy defining and vision formation and based on Balanced Approach and accordance with Vision 2023 study was defined. An application plan was proposed. Generally, in this work, vision formation, strategy defining and project selection concepts were examined by following the scientific search process. It was appeared that these concepts could be integrated. Vision formation, strategy defining and project selection can contribute effectively with a methodology to real life and organizations' application turned fields. Additionaly, this work can lead to researchers in vision, strategy, and project management fields by proposing a conceptual method that provides coordination among vision formation, strategy definition and project selection processes. Every subunits of TAF that will use the conceptual method can make his own works accordance with other activities. Several proposels were suggested to researchers and applicants at the end of this work.