Türkiye ekonomisinde yaşanan krizlerin erken uyarı sistemi ile sınanması
Prediction of crises in turkish economy via the early warning system.
  1. Tez No: 368407
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖKÇE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAN SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kaminsky, Lizondo ve Reinhart (KLR) (1998) tarafından geliştirilen“Sinyal Yaklaşımı'nı”esas alarak 2004-2014 dönemi içerisinde Türkiye'de meydana gelen krizlerin sınanmasıdır. Çalışmamızda toplam 15 gösterge, 2004:Q1 – 2014:Q1 dönemi için sınanmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre krizi öngörmede işsizlik oranı doğru sinyal açısından; uluslararası rezervler, reel faiz oranı, reel döviz kuru ve tüketici fiyat endeksi ise krize öncülük etme olasılığı ve kriz öncesi dönemlerde sinyallerin sürekliliği açısından en iyi performansı sergileyen göstergeler olarak öneçıkmaktadır. Krizi öngörmede sinyal ve süreklilik açısından en kötü performansı sergileyen değişkenler ise cari işlemler dengesi, rezerv yeterliliği ve kamu harcamaları olarak belirlenmiştir. Çalışmamız sonucunda, başarısız olan değişkenler dışındakilerle oluşturulan Bileşik Öncü Göstergeler Endeksi'nin dönem içerisindeki krizleri öngörmede başarılı olduğu, seçilen öncü göstergelerin de bir bütün olarak krizi öngörmede başarılı sonuç verdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to predict Turkish Economic Crises for the time period of 2004 to 2014 based on the“Signal Approach”developed by Kaminsky, Lizondo and Reinhart (KLR) (1998). In our study, a total of 15 indicators were tested, for the time period spanning 2004:Q1-2014:Q2. According to the findings of the study, the unemployment rate is the best-performing variable in terms of the right signal to predict crises. International reserves, real interest rate, real exchange rate, and consumer price index are the best performers in terms of the possibility to anticipate a crisis. In addition to that, they are also the best-performing variables in predicting crises in terms of signal continuity in pre-crises periods. Current account balance, reserve adequacy and public expenditure emerged as the worst performing variables in predicting crises in terms of signal and continuity. Our study demonstrated that the Composite Index of Leading Indicators, composed of all variables excluding the failing variables, is successful in predicting crises in the select period, and that the chosen leading indicators are successful as a whole in terms of predicting crises.