Adalet Partisi ve Ragıp Gümüşpala (1961-1965)
The Justice Party and Ragıp Gümüşpala (1961-1965)
- Tez No: 368438
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ AYTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
“Adalet Partisi ve Ragıp Gümüşpala (1961-1965)”konulu tezin amacı, tarihi perspektif içerisinde, kuruluş çalışmalarından başlayarak Adalet Partisi (AP)'nin iktidar olduğu 1965 yılına kadar AP'yi ve kurucu Genel Başkanı Ragıp Gümüşpala'nın siyasi hayatını incelemek, 1961-1965 yılları arasında AP ile Ragıp Gümüşpala'yı merkeze alarak Türk siyasal hayatında yaşanan siyasi olayları ve bunların arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu tez, 1961-1965 dönemine ışık tutması, özellikle 27 Mayıs askerî müdahalesinden sonra siyasal hayatta gelişen olayları izlemesi, dönemin bütün gerçeklerini ortaya koyması ve Türkiye'nin demokratik yapısının nasıl şekillendiğinin anlaşılmasına yardımcı olması açısından önem arz etmektedir. Ordu, ilk olarak 27 Mayıs tarihinde idareye müdahale etmiş ve bu tarihten sonra sürekli siyasetin içinde olmuştur. Bu süreçte; Gümüşpala'nın liderliğinde 1961 yılında kurulan AP, Demokrat Parti (DP)'nin devamı görüntüsü vererek halk desteğini sağlamış ve 1965 yılında Süleyman Demirel ile tek başına iktidara gelmiştir. Bu çalışmada, 27 Mayıs müdahalesinden sonra askerî idarenin sivillere devredilmesi sürecinde; AP ve AP'nin liderliğini yapan Gümüşpala'nın üstlendiği rol ortaya konmaya çalışılmıştır. 1961-1965 yılları arasında Türk siyasi hayatını ortaya koyarken, bu beş yılın önemli aktörlerinden olan AP ve Gümüşpala detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the thesis“The Justice Party and Ragıp Gümüşpala (1961-1965)”was to investigate the Justice Party starting from its founding stage up to year 1965 in which the Party was the ruling party and to investigate political life of Ragıp Gümüşpala who was the founding chairman of the Justice Party, and to understand how the political events and the Justice party in Turkish political life affected each other between 1961-1965 by placing the Justice Party and Ragıp Gümüşpala to the center. The thesis is very important to shed light on period from 1961 to 1965, especially to monitor the events in political life following the military intervention on May 27th, to reveal all the facts of the period, and to help understand closely how Turkey's democratic structure is shaped. The Armed Forces has intervened the administration in the history first on May 27th and then has been in politics since. In this process; Justice Party founded in 1961 under the leadership of Gümüşpala, provided the image of Democrat Party and gained public support later came to power alone by Süleyman Demirel in 1965. In this study, it was tried to put forward both the roles of the Justice Party and it's leader Ragıp Gümüşpala during the transfer period of authority to the civilians after the intervention of the military on May 27th Justice party and Gümüşpala have been throughly studied, and Turkish political life between 1961-1965 was revealed.