Metaheuristic algorithms based automated evaluation method for public investment projects
Kamu yatırım projeleri için metasezgisel algoritmalar tabanlı otomatik değerlendirme yöntemi
- Tez No: 368823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kamu yatırım projeleri başarılı bir şekilde devlet ekonomisini ve insanların yaşamını iyileştirmek için gereklidir. Kamu yatırım projelerine olan ihtiyaç fazla olmasına rağmen kaynaklar kısıtlıdır. Bu nedenle kamu yatırım projelerinin hesap verilebilirliği ve yeterliliğine olan ihtiyaç artmaktadır. Bu sorunları aşmak için proje performans değerlendirme sistemleri gereklidir. Kamu yatırım projelerini değerlendirmek için bu sistemde bilimsel ve akılcı performans ölçümlerden faydalanılabilinir. Kamu yatırım projelerinin performans ölçümünü güçlendirmek için bir grup ölçüm göstergesi ve değerlendirme metodu geliştirilmelidir. Bu tezde yeni bir proje değerlendirme sistemi sunulmaktadır. Bu modelin nitelik seçme bölümünde Genetik Algoritma ve çeşitli veri madenciliği metotları kullanılmıştır. Nitelik seçildikten sonra değerlendirme modeli oluşturulurken Harmoni Arama ve Genetik Algoritma kullanılmıştır. Sunulan sistem 493 Dünya Bankası projesinin değerlendirme işlemine uygulanmıştır. Sonuçlar klasik proje değerlendirme tekniği olan Analitik Hiyerarşi Süreci ve literatürdeki çok bilinen sınıflandırma metotlarıyla karşılaştırılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre sunulan çalışma literatürdeki çok bilinen bu metotlardan daha başarılıdır.
Özet (Çeviri)
The public investment projects are essential to improve the state economy prosperously and to improve life of people. In spite of high need for public investment projects, resources are limited. So, there has been increased requirement on the accountability and efficiency of the public investment projects. To overcome these issues, project performance evaluation systems are needed. Scientific and reasonable performance measurement can be utilized in these systems to evaluate public investment projects. A set of measurement index and the assessment method must be developed to strengthen the measurement of public investment projects performance. In this thesis, a new project evaluation system is introduced. In attribute selection part of this model, Genetic Algorithm and several data mining methods are used. Harmony Search and Genetic Algorithm are used at building evaluation model after attribute selection. The proposed system is applied to evaluation process of 493 World Bank projects. The results are compared with the classical project evaluation technique using the Analytical Hierarchy Process and well known classification methods in the literature. Considering the evaluation results, the proposed work is more successful than these well known methods in the literature.