Consumer habits and attitudes related to embroidery
- Tez No: 36911
- Danışmanlar: PROF.DR. ESER BORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
V! ÖZET Dünyadaki hiçbir ülke, el sanation açısından Anadolu kadar zengin değildir. Kadınların en yaygın el sanatı olan nakış işleme sanatı üzerine çalışmak ve derinliğine araştırarak orijinal karakterini kaybetmeden çağdaş boyutlar kazandırmak Türk Kültürü için kaçınılmaz bir gerekliliktir. Kadın el sanatlarını özellikle nakış işleme sanatını ve bunların çağdaş Türk Kültüründeki ve çağdaş Türk Kadının yaşamındaki yerini inceleyen araştırmalar çok geç başlamıştır. Türk toplumunda kadın gerek eğitim eksikliği gerekse ev dışında çalışmaması nedeniyle günlük işlerinin haricinde çok zevkli sanat ürünleri yaratabilmektedir. Nakış işleme sanatının, bu zevki yeni kuşaklara aktarabilmesi açısından fonksiyonu çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı tüketicilerin ihtiyaçlarım ve isteklerini belirleyebilmek açısından tüketici davranışlarını ortaya çıkarmaktır. Tüketicinin nakış ipliği satın alınmasında karar verme yöntemleri ve farklı karar verme tarzları incelenmiştir. Mevcut değişik nakış ipliği alternatiflerinin satın alınması sırasında farklı tüketici gruplarının hangi kriterlere önem vererek karar verdikleri ortaya konulmuştur. Pazarlamacıların tüketicilere ulaşabileceği en etkili bilgi kaynaklan incelenmiştir. Nakış ipliği piyasasında en çok kullanılan markalar ile tüketicideki marka bilinci araştırılmıştır. En son olarak tüketicinin nakış işleme sanatına olan yaklaşımı saptanmıştır. Çalışma deskriptif ve ampirik olarak yapılmıştır. İlk bölümde, nakış el sanatları T?
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Any nation on the earth, from the view point of handicrafts, is not as rich as Anatolia. It is an inevitable necessity for Turkish culture, to discover and study embroidery which is one of the most common women's handicrafts and to gain contemporary dimensions without loosing its original characteristics. Researches investigating the women handicrafts, especially embroidery and the place it takes in contemporary Turkish culture and Turkish women's life has been rather late. In the Turkish society, women who either lack education or are not working outside the home have been able to create high deligths besides their daily work. The functions of embroidery, in transfering these delights to new generations is very important. The objective of this researh is to determine the consumer behaviour regarding embroidery in order to point out consumers' needs and desires. The consumer decision making process and the different types of consumer decision making styles are analyzed. The criteria used in evaluating the alternatives in embroidery thread prior to purchase are found out in terms of their importance given by different consumer groups. The information sources through which marketers can reach consumers in most effective ways are analyzed. Brand awareness and the most often used brands in embroidery thread market are investigated. Finally, consumer attitudes toward embroidery are captured. Both descripive and emprical study has been conducted. In the first part, literaturereview on consumer behaviour related to embroidery is given. Then, the field study on consumer habits and attitudes related to embroidery is presented. A non-probabilistic Judgemental sampling method was utilized for this study. Respondents were selected from a population who were expected to have embroidered before. The questionnaire was administered to 150 females, 1 1 of them were disgarded because of many blank questions and misunderstandings. The rest were used for further analyses. After editing the questionnaire, the data was analyzed by SPSSPC software program on the computer. Frequency analysis was conducted to see the distribution for all variables. Additionally, crosstabulation, t-test, and one-way analysis of variance were used to find out the key relations between variables This researh will be a beginning for a further step of new studies of embroidery made by some professionals. The findings present certain implications for manufacturers, marketers in the embroidery thread sector and in other areas related to embroidery; and for further research. And, it is hoped that this research and the new ones will help to keep Turkish embroidery alive.