Sosyal anksiyete bozukluğu olan hastalarda empati becerisi, aleksitimi, depresyon, anksiyete düzeyleri ile sempatik deri yanıtı ilişkisi ve tıbbi tedavinin etkileri
Social anxiety disorder in patients with empathy skill, alexithymia, depression, anxiety levels and sympathetic skin response relationship and effects of medical treatment
- Tez No: 369756
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KALKAN OĞUZHANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Sosyal Anksiyete Bozukluğu (SAB) hastalarında depresyon, anksiyete, aleksitimi, empati becerileri ve sempatik deri yanıtı (SDY) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 2 aylık süreç içerisinde ayaktan takip ve tedavileri düzenlenen SAB hastalarında ve kontrol grubunda depresyon, anksiyete, aleksitimi düzeyleri, empati becerileri ve sempatik deri yanıtı ölçümleri arasındaki ilişki incelenmiş, bu veriler tedavi öncesi ve sonrasında karşılaştırılmıştır. Katılımcılara Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği (LSAÖ), Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D), Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAM-A), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Empati Ölçeği (EQ), Yüzde Dışa Vuran Duyguları Tanıma ve Ayırt Etme testleri (YDTT, YDAT) uygulanmış, YDTT uygulanması esnasında sempatik deri yanıtı (SDY) ölçümleri yapılmıştır. SAB hastalarında aleksitimik birey oranının % 41,7 olduğu, kontrol grubuna oranla daha fazla aleksitimik özellikler gözlendiği ve tedavi sonrasında aleksitimi düzeylerinde anlamlı oranda azalma olduğu saptanmıştır. SAB hastalarında kontrol grubuna oranla SDY oranlarının yüksek olduğu, negatif uyaranlara karşı daha fazla otonom aktivite gözlendiği, pozitif uyaranlara karşı duyarlılıklarının ise kontrol grubuna göre daha az olduğu, tedavi sonrasında oluşan SDY oranında anlamlı düzeyde azalma olduğu saptanmıştır. Aleksitimik bireylerin toplam ve nagatif uyaranlarla oluşan SDY ölçümlerinde daha fazla duyarlılık gösterdiği saptanmıştır. SAB hastalarında EQ puanlarının kontrol grubu ile benzer değerler gösterdiği, tedavi sonrasında EQ puanlarında anlamlı değişiklik olmadığı, SDY ile EQ arasında anlamlı ilişki olmadığı saptanmıştır ancak SAB hastaları ve kontrol grubunda kadın cinsiyette empati becerilerinin anlamlı oranda yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was aimed to evaluate patients with Social Anxiety Disorder (SAD) and their relationship between depression, anxiety, alexithymia, empathy skills and sympathetic skin response (SSR). In the process for 2 months outpatient follow-up and treatment held SAD patients and control group examined about depression, anxiety, alexithymia degrees, empathy skills and sympathetic skin response measurements, and the data before and after treatment were compared. Participants were applied Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Empathy Quotient (EQ), Facial Emotion Identification and Discrimination tests (FID, FDSC); during the application FID, sympathetic skin responses were measured. Its found that to be 41,7 % of alexithymia in patients with SAD, which is higher alexithymia scores than the control group, after treatment significant reduction in the levels of alexithymia was observed. Patients with SAD compared to control group SSR rates are found higher, more autonomous activity to negative stimuli, sensitivity to positive stimuli was less than control group, after the treatment; SSR ratio was determined to be decreased significantly. Patients with alexithymia were determined to be more sensitive on SSR measurements with total and negative stimuli. Patients with SAD had similar EQ scores with control group, after treatment there was no significant changes on EQ scores, there was no significant relation between SSR and EQ but both in the SAD and control group the empathy of female gender was found to be significantly higher.