14-18 yaş lise öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları, fiziksel benlik algısı, beden kompozisyonu ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
The study is to examine eating habits, physical self-perception, body composition and physical activity levels of high school students ages 14-18
- Tez No: 369855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışma, 14-18 yaş lise öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları, fiziksel benlik algısı, beden kompozisyonu ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya Denizli ili merkez liselerde öğrenim gören 313 kız, 297 erkek olmak üzere toplam 610 gönüllü öğrenci katılmıştır. Çalışmanın yöntemsel modeli tarama yöntemi olup,katılımcılara beslenme alışkanlıklarını öğrenebilmek için Demir tarafından hazırlanmış 10 sorudan oluşan beslenme anketi, fiziksel benlik algılarını belirleyebilmek için, Fox ve Corbin tarafından 1989 yılında geliştirilen ve 1999 yılında Türk üniversite öğrencileri üzerinde geçerliği ve güvenirliği Aşçı, Aşçı ve Zorba tarafından yapılan 'Physical Self-Perseption Profile' (Kendini Fiziksel Algılama Envanteri), beden kompozisyonlarını elde edebilmek için boy ve kilo ölçümleri yapılıp, fiziksel aktivite düzeylerine ulaşabilmek için de Bouchard üç günlük fiziksel aktivite sınıflama anketi uygulanmıştır. İstatiksel hesaplamalar SPSS(version20,0)programındayapılmıştır. Cinsiyetlere göre farkı bulmak için independent t testi, yaşlara göre farklılığı bulmak için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), farklılığın hangi gruptan olduğunu belirlemek için Tukey HSD, değişkenler arası ilişkiyi incelemek için Pearson Correlation testi yapılacaktır.P değerinin 0,05'ten küçük olması durumunda gruplar arası fark ve değişkenler arası ilişki anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract The aim of the study is to examine eating habits, physical self-perception, body composition and physical activity levels of high school students ages 14-18. A total of 610 (313 girls, 297 boys) volunteer students who is attending in high schools in Denizli, participated in the study. Eating habits were determined by dietary questionnaire which consisting of 10 questions, developed by Demir (2006). For physical self-perception survey which developed by Fox and Corbin in 1989 were also used. Height and weight measurements were benefited to find out body composition of the students. In order to determine physical activity levels, Bouchard three-days physical activity classification questionnaire was administered to the students.