Ratlarda gentamisinle oluşturulan nefrotoksisite üzerine Fucoidan'ın etkisi
The effect of Fucoidan on the gentamicin induced nephrotoxicity in rats
  1. Tez No: 369860
  2. Yazar: MESUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yılmaz M, Ratlarda Gentamisinle Oluşturulan Nefrotoksisite Üzerine Fucoidan'ın Etkisi. YYU Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2014. Fucoidan Uzakdoğu'da farklı fitoterapik etkileri nedeniyle yaygın olarak kullanılan, kahverengi deniz yosunlarından elde edilen sülfatlı bir polisakkarittir. Bu çalışmada ratlara gentamisin verilerek oluşturulan nefrotoksisitede gentamisinle beraber verilen, antioksidan özelliğe sahip olan fucoidanın muhtemel koruyucu veya terapötik etkileri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan ratlar rastgele herbiri 10 rattan oluşan 3 gruba ayrıldı: Kontrol grubu, gentamisin grubu (Gentamisin 80 mg/kg/gün/i.p olarak 8 gün uygulandı), gentamisin+fucoidan grubu (Gentamisin 80 mg/kg/gün/i.p 8 gün + fucoidan 100 mg/kg (oral) 8 gün intragastrik gavaj ile ağız yoluyla verildi). 8 günlük deneme süresinden 24 saat sonra kan ve doku örnekleri alındı. Plazma üre, kreatinin, BUN, sodyum, potasyum, klor düzeyleri otoanalizörde tayin edilirken, tüm kanda glutatyon, plazmada MDA ve AOPP seviyeleri spektrofotometrik olarak analiz edildi. Böbrek dokuları histopatolojik açıdan incelendi. Plazma üre, kreatinin, BUN, potasyum, AOPP, MDA düzeyleri en yüksek olarak gentamisin grubunda bulundu.
Özet (Çeviri)
Yılmaz M. The Effect of Fucoidan on the Gentamicin Induced Nephrotoxicity in Rats. Yüzüncü Yıl University, Health Science Institute, Department of Biochemistry, MSci. Thesis, Van 2014. Fucoidan is a sulphated polysaccharide derived from brown seaweed and used widely in the Far East due to its different phytotherapic effects. In this study, possible preventive or therapuetic effects of fuciodan, which has antioxidant properties and was administered together with gentamicin made up nephrotoxicity through giving gentamicin to the rats, have been searched. The rats used in this study were randomly grouped in three, (10 rats per group): control group, gentamicin group (80 mg/kg/day/i.p gentamicin was administered for 8 days), gentamicin+fucoidan group (80 mg/kg/day/i.p gentamicin for 8 days + fucoidan 100 mg/kg/day/ for 8 days were administered with intra-gastric gavage.) Blood and tissue samples were taken 24 hours after the 8 days trial period. Besides determining plasma, urea, creatinine, BUN, sodium, potassium, chloride levels in auto-analyser, glutathione in all the blood and plasma MDA and AOPP levels were analyzed spectrophotometrically. Additionally, histopathological examination of the kidney tissues was performed. The highest plasma urea, creatinine, BUN, potassium, AOPP and MDA levels were found in the gentamicin group.